Urząd Miejski w Augustowie

Urząd Miejski w Augustowie

Augustów – miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo-świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie!


Rys historii:


Augustów założony został 17 maja 1557 r. przez króla Zygmunta II Augusta. Legenda głosi, że podczas królewskiego polowania, w pogoni za zwierzyną monarcha zabłądził. Schronienie znalazł w chacie ubogiego rybaka. Na pamiątkę tej przygody król miał założyć tu miasto. Dla upamiętnienia 450-lecia nadania Augustowowi praw miejskich w 2007 roku w rynku miejskim postawiono kolumnę króla Zygmunta II Augusta, która jest drugą kolumną królewską w Polsce.


Na dynamiczny rozwój miasta w początkowych latach istnienia wpłynęła duża liczba osiedlających się tu rzemieślników. W kolejnych wiekach Augustów dzielił losy Polski. Największy postęp miasta przypada na XIX w., kiedy wybudowano Kanał Augustowski, szosę warszawsko-petersburską i linię kolejową. W okresie międzywojennym Augustów awansował do rangi jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, który chętnie odwiedzały elity polityczne i wojskowe II Rzeczpospolitej. Miasto zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Odżyło w latach 50-tych, kiedy wyremontowano przedwojenne obiekty turystyczne, wybudowano nowe, uruchomiono żeglugę na augustowskich jeziorach. Od tamtej pory Augustów jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku. W 1993 r. miasto uzyskało status uzdrowiska, dzięki złożom borowiny i olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa Puszczy Augustowskiej.


10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W AUGUSTOWIE


1. SPŁYW KAJAKOWY


Augustów to doskonałe miejsce na spływ kajakowy, oferujące malownicze trasy rzeczne o różnym stopniu trudności. Rzeką Nettą i Czarną Hańczą przebiega szlak Kanału Augustowskiego – unikalnego, dziewiętnastowiecznego zabytku budownictwa hydrologicznego.


Kanał Augustowski to wybitne dzieło polskiej inżynierii wojskowej. Powstał w latach 1824 – 1839 według projektu gen. Ignacego Prądzyńskiego. Ten transgraniczny zabytek techniki położony jest na terenie Polski i Białorusi. Jego łączna długość wynosi 103,4 km (80 km na terytorium Polski). Aby wyrównać różnice poziomów wody uregulowano 35 km koryt rzek Netty i Czarnej Hańczy, wykonano ponad 40 km przekopów, 18 śluz oraz 23 jazów regulujących wodę. W 2007 Kanał Augustowski został wpisany na Listę Pomników Historii w Polsce.


Szlak kajakowy Rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego


Długość: 98, km wraz ze szlakiem Kanału Augustowskiego start: Bryzgiel jez. Wigry koniec: Augustów jez. Necko czas trwania 5-6 dni.


Rzeka dość szeroka o łagodnym nurcie. Trasa szlaku jest łatwa i przyjemna, dostępna dla początkujących oraz podróży z dziećmi.


Szlak kajakowy rzeki Rospudy


Długość: 73 km, start: Supienie jez. Rospuda (Filipowska) koniec: Augustów jez. Necko czas trwania: 4 dni.


Trasa dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską - taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. W dolnym biegu typowo nizinny charakter o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami.


Szlak kajakowy rzeki Netty


Długość:38 km, Start: Augustów rzeka Netta koniec: śl. Dębowo czas trwania: 2 dni.


To malownicza i rzadko uczęszczana rzeka nizinna meandrująca wśród łąk i trzcinowisk przez raczej nieznane turystom tereny. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy.


2. NARTY WODNE


Augustów to doskonałe miejsce do trenowania narciarstwa wodnego. Sportu wymagającego pewnych kompetencji, ale za to dostarczającego niezapomnianych wrażeń. W Augustowie można spróbować swoich sił w narciarstwie wodnym w dwóch formach: za motorówką lub na wyciągu. Trenować można na tradycyjnych dwóch nartach lub na wakeboardzie.


W narciarstwie wodnym wyróżnia się 3 konkurencje: slalom, jazdę figurową i skoki na odległość. W Augustowie można trenować wszystkie konkurencje. Bardzo dobrze prosperują kluby przy Miejskim Ośrodku Sportu oraz Sparta Augustów. Trenerzy przygotowali wspaniałe miejsce do treningów w „Zatoce Tartaczna” z przygotowanym slalomem, skocznią i inna infrastrukturą potrzebną do podnoszenia kwalifikacji.


W Augustowie działa też wyciąg nart wodnych – to pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych na jez. Necko. Jego długość to 740 m, a max. prędkość to 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób.


3. REJS STATKIEM


Piękno Ziemi Augustowskiej podziwiać można z pokładu statków białej floty, która w sezonie proponuje rejsy na trasie do Studzienicznej oraz rejsy w Dolinę Rospudy. Ogromną popularnością cieszą się rejsy specjalne z koncertami na pokładzie. Do dyspozycji gości żegluga oddaje statki: Sajno i Serwy (200- osobowe) oraz Swoboda (330- osobowy)


4. ŻEGLARSTWO


Pojezierze Augustowskie przyciąga żeglarzy ciszą i spokojem oraz gościnnymi marinami przystosowanymi do cumowania i postoju jachtów. Żeglarze mają do dyspozycji połączone ze sobą Kanałem Augustowskim jeziora Necko (pow. 400 ha; max gł. 25m) wraz z jez. Rospuda (pow. 104 ha; max gł. 10,5m), jezioro Białe (pow.480 ha; max gł. 30m) oraz jez. Studzieniczne (pow. 250,1 ha; max gł. 30,5m). Największe spośród jezior to Sajno (pow. 522 ha; max gł. 27 m).


5. ROWERY


Puszcza Augustowska oferuje rowerzystom bogatą sieć szlaków, które przebiegają przez wszystkie najciekawsze zakątki Puszczy. Doskonałe trasy znajdą tutaj doświadczeni rowerzyści poszukujący wyzwań, jak i ci, którzy zechcą wybrać się na przejażdżkę z dziećmi.


Szlak rowerowy wokół Jeziora Białe i Studzieniczne


Start: Augustów, ul. Turystyczna (obok stacji PKP) koniec: Klonownica (przed przejazdem kolejowym) długość: 22,2 km oznaczony kolorem: niebieskim.


Szlak rowerowy wokół Jeziora Sajno


Star: Augustów (na parkingu przed Starą Pocztą) koniec: Białobrzegi długość 21,4 km oznaczony kolorem: żółtym.


Szlak rowerowy wokół Rzeki Netty


Start: Białobrzegi koniec: Białobrzegi długość: 38,8 km oznaczony kolorem: niebieskim.


Szlak rowerowy Doliny Rospudy


Start: Białobrzegi (przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku mostu na rzece Turówce (z drogą krajową nr 8).koniec: Klonownica długość: 49,2 km oznaczony kolorem: zielonym.


Szlak rowerowy wokół Jeziora Kolno


Start: Białobrzegi koniec: Białobrzegi długość: 25,1 km oznaczony kolorem: czerwonym.


Szlak rowerowy na Powstańce


Start i koniec: Przewięź, przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i żwirowej prowadzącej w kierunku uroczyska „Powstańce” (przed plażą „Patelnia”) długość: 18,9 km oznaczony kolorem: czarnym.


Szlak rowerowy na Kozi Rynek


Start i koniec: Sajenk, przy moście na przesmyku pomiędzy jeziorami Sajenek i Staw Sajenek długość: 25,4 km oznaczony kolorem:zielonym


Międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo R11


Szlak prowadzi z Grecji do Przylądka Północnego w Norwegii (5964 km). Na terenie Powiatu Augustowskiego szlak przebiega następująco: z Biebrzańskiego Parku Narodowego, Tajenko, Sosnowo, Kopiec, Białobrzegi, Augustów, Wojciecha, Studzieniczna, Sucha Rzeczka, Serw, Dalny Las, Kopanica, Monkinie, Bryzgiel. Szlak oznaczony: zieloną obwódką oraz literą R z numerem szlaku w kolorze zielonym.


6. JAZDA KONNO


Szlak Konny Puszczy Augustowskiej stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości około 400 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem. Dopuszcza się również ruch pojazdów zaprzęgowych tam, gdzie pozwalają na to warunki terenowe. Jest to drugi pod względem długości szlak konny w Polsce.


7. WYCIECZKI PIESZE


Pasjonaci pieszych wycieczek na pewno nie będą zawiedzeni, wędrując wśród sosnowych lasów Puszczy Augustowskiej. Na szlak warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.


Szczególnie polecany jest spacer bulwarami nad rzeką Nettą i jez. Necko oraz nad kanałem Bystrym. To doskonałe miejsce na czynny wypoczynek, także na rowerach. Łączna długość ścieżek to ok. 10 km.


8. WYCIECZKA PO MIEŚCIE – co warto zobaczyć?


Rynek Zygmunta Augusta - serce miasta, wytyczony w 1550 r. Park z 1847 r. początkowo zwany Ogrodem Saskim. Plac otoczony ciągiem niskich eklektycznych kamienic, najstarsza (pod nr 28) z 1801 roku zwana „Domem Napoleona”, 8 grudnia 1812 r. nocował w niej Napoleon Bonaparte.


Dom Turysty PTTK - hotel wybudowany w 1939 r. według projektu Macieja Nowickiego. Był on też m. in. współautorem gmachów ONZ w Nowym Jorku. Zniszczony w czasie wojny odbudowany w 1948. Obecnie zajazd Hetman.


Oficerski Yacht Club Pacyfik - zaprojektowany przez Juliusza Nagórskiego w 1935 r., po wojnie (do niedawna) funkcjonował w nim renomowany Wojskowy Dom Wypoczynkowy (WDW). W ośrodku odpoczywali m.in. Edward Rydz- Śmigły i Józef Beck.


Zespół Zarządu Wodnego - eklektyczny pałacyk z ok. 1903 r. przed I wojną siedziba kierownictwa Wiślano – Niemieckiej Drogi Wodnej, w okresie okupacji radzieckiej placówka straży granicznej i komórki NKWD


Dworek Prądzyńskiego - Muzeum Kanału Augustowskiego. Dworek wzniesiono w 1829na potrzeby budowy Kanału Augustowskiego. Mieszkał w nim Ignacy Prądzyński. Przy furtce znajduje się pomnik upamiętniający ofiary mordu więźniów aresztu NKWD z 22 czerwca1941 r.


Śluza Augustów została wybudowana w latach 1825- 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 – 1948.Przy śl. Augustów, pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej wg projektu Grzegorza Kosiarka.


Stara Poczta wraz z parkiem według typowego projektu H. Marconiego z 1829r. Była tu stacja przeprzęgowa i pokoje hotelowe dla specjalnych gości. Nocowali tu m.in. car Mikołaj I oraz wielki książę Konstanty. Obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia. Widoczny w parku głaz upamiętnia budowniczych Kanału Augustowskiego. Osadzony został w 1973 roku, w 150 rocznicę rozpoczęcia jego realizacji.


Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa to trójnawowy, neoromański kościół z cegły zbudowany w latach 1906-1911 według projektu Adama Piotrowskiego.


9. WYCIECZKA DO STUDZIENICZNEJ


Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej to obiekt kultu maryjnego. W drugiej połowie XVIII wieku na wyspie jeziornej osiadł pustelnik Wincenty Murawski, który zasłynął w okolicy jako zielarz i uzdrowiciel. Zbudował on w 1770 r. niewielką kapliczkę, przy studni z cudowną wodą, która stała się popularnym miejscem pielgrzymek. W neorenesansowej kapliczce Najświętszej Marii Panny, mieści się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej (XVIII wieczna kopia obrazu jasnogórskiego).


10. RZECZY, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ


Kuchnia regionalna - kiedy się przegląda karty dań tutejszych restauracji, uwagę przykuwają nazwy obce dla przybyszów z innych części Polski. Najbardziej popularne to kartacze - ziemniaczane pyzy napełnione farszem mięsnym suto okraszone skwarkami i smażoną cebulką, kiszka i babka ziemniaczana – zapiekanka z tartych ziemniaków z boczkiem i cebulą. W jadłospisie lokalnym nie brakuje dań rybnych. Najpopularniejsze to: sielawa, sieja, sandacz i oczywiście węgorz. Smakoszy słodyczy zadowoli sękacz - wspaniałe ciasto nie tylko pod względem smakowym, ale i wizualnym.


Augustowianka” - woda wydobywana z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. Wyróżnia się ona stałym składem chemicznym, w tym posiada aż siedem składników o wartościach leczniczych.


Miód augustowski – bogactwo lasów i terenów zielonych Puszczy Augustowskiej stwarza doskonałe warunki do produkcji wysokiej jakości miodu pozyskiwanego z kwiatów, ziół oraz innych roślin leśnych. Augustowscy pszczelarze do wyrobu lokalnego miodu stosują od lat te same, tradycyjne metody produkcji i nie korzystają z żadnych zabiegów zmieniających jego naturalny skład. Wyjątkowy w smaku miód augustowski w 2010 roku wpisany został na krajową listę produktów tradycyjnych.


Augustowska jagodzianka - została wpisana na unijną listę Produktów Tradycyjnych. Jej smak jest znany nie tylko w regionie, ale też w całej Polsce.


Zdjęcia: Jadwiga Koniecko i zdj._3dpanorama.pl