Zwierzyniacy

Zwierzyniacy

Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” powstał w 1993 roku przy Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest pani Anna Korniluk, która przez wiele lat była członkiem najstarszego reprezentacyjnego studenckiego Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O stronę muzyczną dba pan Marian Hoduń.
Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. W repertuarze Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” znajdują się: tańce narodowe, tańce zamojskie, biłgorajskie, lubelskie, wielkopolskie, rzeszowskie oraz śląskie.
Zespół pracuje w czterech grupach tanecznych i wokalnej – skupia około 120 dzieci i młodzieży, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Bierze udział w wielu imprezach środowiskowych, przeglądach tanecznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Od 20 lat zespół godnie reprezentuje swój region w różnych częściach kraju i Europy popularyzując polski folklor ludowy poprzez wspaniale opracowane polskie tańce ludowe. ZTL „Zwierzyniacy” z sukcesami brał udział w wielu przeglądach i konkursach tańca, prezentując wysoki poziom artystyczny, dużą różnorodność barwnych strojów ludowych i narodowych oraz bogactwo tańców w pięknej muzycznej oprawie.