LGD Perła Jury

LGD Perła Jury

03.06.2017 - prezentacja multimedialna o gminie Pilica, wystawa rękodzieła
Pani Ireny Pilarczyk oraz warsztaty z szydełkowania.
04.06.2017 - wystawa fotografii, prezentacja strojów ludowych ziemi
pilickiej, wystawa rękodzieła Pani Anny Grzanki oraz warsztaty z haftowania.Szukają Państwo ciekawego miejsca na weekendowy wypad z rodziną? Jesteście amatorami wodnego szaleństwa, górskiej wspinaczki, rajdów rowerowych lub drzemie w Was chęć poznawania i podziwiania lokalnych zabytków i kultury? A może lubicie wędkarstwo lub spacery po lesie połączone z grzybobraniem czy pieczeniem kiełbasek? Jeżeli odpowiedź choć na jedno pytanie brzmi – TAK, koniecznie muszą Państwo odwiedzić teren Lokalnej Grupy Działania „Perła Jury”.


Lokalna Grupa Działania (LGD) „Perła Jury” istnieje już 11 lat. Zasięgiem obejmuje 9 gmin powiatu zawierciańskiego – Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Włodowice, Kroczyce, Irządze, Żarnowiec i Poręba.


Choć zmieniały się władze Stowarzyszenia zawsze celem jaki im przyświecał była poprawa jakości życia mieszkańców na terenie LGD oraz inicjowanie zmian, które byłyby z korzyścią również dla turystów odwiedzających nasz region.


Śmiało można powiedzieć, że przez ten okres poprawie uległ nie tylko stan infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej, ale również relacje ludzkie i sposób postrzegania i pielęgnowania tradycji i zwyczajów lokalnych. Zmieniamy się tak, by żyło się u nas wygodnie, ale też by nie naruszać unikalnego charakteru okolicy.


Potencjał regionu- niejednokrotnie jeszcze nieodkryty sprawia, że do nas chce się przyjeżdżać i wracać. To u nas występują m.in. ostańce skalne, jaskinie, niezwykłe zabytki i dobra kultury materialnej oraz szlaki turystyczne wiodące przez najpiękniejsze rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


Malownicze tereny, niepowtarzalne krajobrazy, czyste środowisko i zdrowe powietrze, a przede wszystkim spokój i ludzka życzliwość, dają możliwość prawdziwego wypoczynku. Wizyta u nas to jednak nie tylko odpoczynek od gwaru wielkich miast. Na obszarze LGD można spędzić czas uprawiając również aktywne formy wypoczynku, tj. wspinaczka skałkowa, rajdy rowerowe, eksploracje jaskiń, off-road, kolarstwo, sporty wodne, biegi terenowe, jazda konna, turystyka narciarska i wiele innych. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.


Naturalne, różnorodne walory turystyczne oraz tradycje predestynują obszar „Perły Jury” do bycia europejskim centrum całorocznej turystyki aktywnej.


Zapraszamy do odwiedzenia obszaru LGD „Perła Jury”.