Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Województwo Śląskie


Podczas XII Targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów”, które odbędą się w Parku Śląskim w dniach 24-26 maja 2024 roku w Chorzowie na stoisku Województwa Śląskiego będzie prezentowana oferta turystyczno- kulturalna Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.


Fundacja Pasterstwo Transhumanycjne będzie promowała owczarstwo – „Bacowanie” zostało wpisane w 2022r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a Województwo Śląskie wspiera ochronę zasobów przyrodniczych i kulturowych regionu poprzez realizację Programu Owca Plus od ponad 14 lat - zaprezentujemy zdjęcia z tradycyjnego kulturowego wypasu owiec w Beskidach, pokażemy narzędzia pasterskie i drewniane sprzęty serowarskie, promowany będzie Beskidzki Szlak Bacówek. Na stoisku prowadzona będzie degustacja tradycyjnych serów góralskich pochodzących od baców realizujących wojewódzki Program Owca Plus w Beskidach. To produkty ze Świadectwami Jakości Unii Europejskiej – Chroniona Nazwa Pochodzenia - redykołka i oscypek, jak również inne sery z polskimi certyfikatami Produkt Górski i wpisami na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Śląskiego - sery gazdowskie, gołki, bryndza wołoska wędzona, bundz, żętyca, korbacze, bryndza żywiecka, ser wołoski wędzony, ser klagany oraz kiełbasa barania.


Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie będzie dodatkowo prowadziło promocję kuchni tradycyjnej i regionalnej – na stoisku w ramach degustacji będzie podawana góralska kwaśnica na baraninie oraz pierogi z bryndzą na ciepło. Dla chętnych nie zabraknie również wpisanego na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Śląskiego – słodkiego weselnego kołocza cieszyńskiego – z serem i makiem.


Centrum Pasterskie w Koniakowie – będzie promowało Szlak Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego. Warsztaty rękodzieła ludowego z koronczarstwa, bibułkarstwa oraz obróbki wełny – będą dostępne dla dzieci i dorosłych - realizowane przez oryginalnych twórców ludowych. Będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu dekoracji.


Na stoisku będzie przygrywała kapela góralska - w składzie – skrzypce, wiolonczela i kontrabas – zaprezentujemy muzykę i śpiew górali beskidzkich oraz stroje regionalne z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.PROMOCJA – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich


Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych – będzie reprezentowana przez dwie zagrody – Centrum Pasterskie w Koniakowie oraz Chlebowa Chata w Górkach.


Browar Wisła – zaprezentuje natomiast Działanie PROW: Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w firmie- rozwijanie działalności gospodarczej pod tytułem: „Rozwój działalności gospodarczej poprzez otworzenie lokalu gastronomicznego i zatrudnienie pracowników”, którego celem było tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy.


Gospodarstwo agroturystyczne Chlebowa Chata z Górek Małych zaprezentuje działania zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020. Chlebowa Chata na co dzień przypomina jak życie wyglądało dawniej na wsi. Pokazuje jak dużo pracy trzeba aby na stole znalazł się chleb, a do niego smalec, masło, miód i kawa zbożowa – te produkty będzie można również spróbować w degustacjach prowadzonych na stoisku Województwa Ślaskiego w Chorzowie.


W kolekcji Chlebowej Chaty znajduje się wiele sprzętów używanych kiedyś w gospodarstwie na co dzień, a dzisiaj już niemal zapomnianych. Pomoc w ramach programów PROW pozwoliła na rozwój tej działalności: udało się zgromadzić i ocalić od zapomnienia kolejne zawody – kowala, olejarza (a we własnym zakresie jako kontynuację tego projektu jeszcze kilka innych), wzbogacić kolekcję maszyn rolniczych o środki transportu używane w rolnictwie i stare ciągniki. Wrażenie robią też młyny wiatrowe, zwłaszcza ten większy wiatrak koźlak, który zniknął już z krajobrazu polskiej wsi. Ostatnim działaniem w ramach Małych Projektów było zrekonstruowanie domu z Wisły wpisanego do ewidencji zabytków by zgromadzić dzieła twórców ludowych. Przy okazji jest to tez pierwszy budynek w naszej zagrodzie pokryty drewnianym gontem.

Gospodarstwo zrealizowało w ramach PROW kilka projektów w Działania 413 - Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie podlegają w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągniecia celów tej osi.

1. Kuźnia, olejarnia - adaptacja budynku gospodarczego na ekspozycję i zgromadzenie w nim narzędzi rzemiosła tradycyjnego kowala, olejarza.

2. Budowa dwóch młynów wiatrowych

3. Zakup i urządzenie ekspozycji środków transportu stosowanych w rolnictwie na Ziemi Cieszyńskiej do lat 60-tych XX wieku

4. Budowa galerii dla twórców z terenu LGD Cieszyńska Kraina, na bazie obiektu wpisanego do ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków.


Aktualnie Gospodarstwo Chlebowa Chata wnioskuje również o Budowę budynku gospodarczo-wystawienniczego z elektrownią fotowoltaiczną na dachu w ramach Działania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.” Rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim. Kolejny projekt dotyczy dużego budynku mającego pełnić rolę wozowni oraz zabytkowej straży pożarnej, gdzie byłyby zgromadzone odrestaurowane traktory i wozy strażackie oraz dużo powiązanych z nimi eksponatów. Dodatkowo na dachu ma zostać zamontowana elektrownia fotowoltaiczna, wszak pokazywanie „starego” nie wyklucza dobrodziejstw „nowego”. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od skromnego uatrakcyjnienia oferty gospodarstwa agroturystycznego, a skończyło na pewnego rodzaju misji - misji zachowania dziedzictwa kulturowego i pokazania tej historii jako żywej – w której Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pomaga.UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing