Urząd Miasta Radom
Radom to największy po Warszawie ośrodek miejski w województwie mazowieckim. Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza. Okres rozkwitu związany był z panowaniem Jagiellonów. Swoistą klamrą historyczną są wydarzenia takiej rangi, jak uchwalenie przez Sejm Wielki w 1505 r. konstytucji „Nihil novi” i protest robotniczy w czerwcu 1976 roku, który w ocenie wielu historyków był początkiem przemian ustrojowych w Polsce.Z Radomiem związani byli sławni Polacy, m.in. Jacek Malczewski, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Leszek Kołakowski czy Andrzej Wajda. Zachowane zabytki, ślady wielokulturowości, klimat królewskiego i postindustrialnego miasta to powody, dla których na pewno warto odwiedzić Radom. W poznaniu atrakcji turystycznych miasta i najbliższej okolicy pomogą wyznaczone szlaki piesze i rowerowe. Najciekawsze miejsca na historycznym szlaku to pozostałości pochodzącego z X wieku grodu na Piotrówce, plac Stare Miasto z kościołem św. Wacława, Miasto Kazimierzowskie, w tym zachowane fragmenty murów miejskich, kościół farny, Muzeum Jacka Malczewskiego zlokalizowane w gmachu dawnego Kolegium Pijarów, kamienice Gąski i Esterki, odnowiony ratusz i Kamienica Deskurów. Warto też odwiedzić klasztor ojców Bernardynów i przespacerować się ulicami w centrum miasta, by przyjrzeć się urokliwym, secesyjnym kamieniczkom.

Do odwiedzenia Radomia zachęcają ciekawe imprezy kulturalne, także o zasięgu międzynarodowym oraz wydarzenia sportowe, z udziałem drużyn na najwyższych szczeblach rozgrywek.

W Radomiu organizuje się wiele ciekawych imprez w oparciu o wydarzenia historyczne, potencjał miasta oraz działania osób z nim związanych. Warto sprawdzić jego kulturalne oblicze, aby w pełni go poznać.

Wśród cyklicznych wydarzeń kulturalnych na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich m.in. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji, Obchody Radomskiego Czerwca 76’, Free (Ra)dom Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, a także festiwal Kameralne Lato, którego ambasadorką jest znana aktorka, Anna Mucha.

Z myślą o możliwościach rozwoju sportu powstała najnowocześniejsza w województwie mazowieckim hala widowiskowo-sportowa umożliwiająca organizację nie tylko imprez sportowych, ale także na przykład targi, czy koncerty. Obok hali powstaje też stadion piłkarski, który ma służyć piłkarzom Radomiaka. Istotnym elementem Radomskiego Centrum Sportu jest nowoczesny kompleks kortów tenisowych, który powstał przy zalewie na Borkach.Współczesny Radom to miasto stawiające na rozwój infrastruktury mającej wpływ na podniesienie jakości życia codziennego. Rewitalizowane są parki, powstaje sieć dróg dla rowerów, budowane są boiska, place zabaw i plenerowe siłownie. Atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku stał się zmodernizowany zalew na Borkach oraz pobliskie bulwary nad Mleczną, chętnie odwiedzane przede wszystkim przez rowerzystów i rolkarzy. Kulturalnym bogactwem Radomia jest m.in. teatr, orkiestra kameralna, placówki muzealne, miejskie i osiedlowe domy kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz szkoły artystyczne.

Radom posiada szeroką ofertę noclegową, począwszy od hoteli czterogwiazdkowych, przez hostele do schroniska młodzieżowego. Kultowym „daniem” w Radomiu są zapiekanki na ul. Moniuszki. Oprócz tego w Radomiu znajdziemy wiele restauracji serwujących dania z całego świata.

Więcej informacji na stronie internetowej:
www.visitradom.pl

Centrum Informacji Turystycznej
ul Rwańska 16
26- 600 Radom
tel. 48 36 20 536
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 oraz sobota 9.00-14.00

Plac Dworcowy 2 (budynek dworca PKP)
26 – 600 Radom
tel. 48 360 06 10
kom. 793 456 783
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00-17.00
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing