Szydłowiec


Szydłowiec jest położony w Województwie Mazowieckim, na jego południowej granicy z Województwem Świętokrzyskim, tuż przy krajowej drodze ekspresowej S7, ok. 130 km od Warszawy i prawie 170 km od Krakowa.
To miasto o kilkusetletniej historii. Choć z biegiem lat zmieniał się jego obraz, budowano nowe domy i ulice, to stare, tradycyjne miejsca wciąż zachowują swój charakter.

Ratusz, Rynek Wielki
Centrum Szydłowca wyznaczają reguły prawa magdeburskiego, a jego wizytówką i dumą mieszkańców jest rozległy Rynek Wielki a na nim późno renesansowy ratusz. Wieża ratusza miejskiego góruje nad całym miastem, z umieszczonej na niej galerii roztacza się rozległy widok na całą okolicę. Przykryta jest ona miedzianym, kopulastym hełmem zakończonym iglicą z orłem. Strony świata wyznaczają umieszczone na wieży cztery zegary. Dzisiaj jedną z atrakcji turystycznych jest wejście na wieżę ratuszową, gdzie znajduje się odtworzona Pracownia Malarska Władysława Maleckiego, który żył, tworzył i zmarł w szydłowieckim ratuszu. W pracowni można zobaczyć m.in. reprodukcje obrazów Maleckiego. Na Rynku Wielkim stoją dwa pręgierze. Pierwszy – kolumna zwieńczona kulą, ozdobiona czterema maszkaronami, wyposażona w żelazne okowy. Drugi pręgierz to manierystyczna kolumna zwieńczona metalową galerią i ustawioną na niej figurą kobiety, symbolizującą pychę. W miejskiej tradycji pręgierz ten zwany jest "Zośką".

Szydłowiecka fara
Nieopodal miejskiego ratusza znajduje się szydłowiecka fara. Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta Króla Burgundzkiego ulokowany jest w południowej pierzei Rynku Wielkiego. Pierwotny kościół był drewniany. W końcu XV w. Jakub Szydłowiecki rozpoczął z własnych funduszy budowę kościoła murowanego z miejscowego kamienia. Jego brat, Mikołaj Szydłowiecki ufundował większość wyposażenia świątyni i dobudował od południa kaplicę – nekropolię rodową, w której spoczęły prochy jego samego, jego ojca Stanisława i brata Jakuba. Kościół z szydłowieckiego piaskowca, składa się z trzyprzęsłowego, sklepionego gotycko prezbiterium i prostokątnej nawy przykrytej płaskim, modrzewiowym stropem z polichromią, przedstawiającą św. Zygmunta w majestacie. W świątyni znajduje się posąg z białego marmuru, przedstawiający leżącą kobietę (Marię z Gawdzickich Radziwiłłową) opartą o urnę, w układzie odwzorowującym figurę Śpiącej Ariadny w zbiorach watykańskich. Legenda głosi, że dotknięcie figury ma przynieść szczęście w miłości.

Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów
Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. W miejscu dzisiejszego zamku istniał już w XIII wieku rycerski gród obronny, broniący przeprawy przez rozlewiska rzeki Korzeniówki na szlaku Końskie – Wierzbica – Iłża. Zbudowano go na sztucznej wyspie, umocnionej drewniano – ziemnymi konstrukcjami. Drewniane ściany grody zastąpiono prawdopodobnie jeszcze w XIII lub XIV w. murami z kamienia ułożonymi na pionowo wbitych palach, których resztki znaleziono pod dziedzińcem. Fundatorem zbudowania niewielkiego murowanego dworu był najprawdopodobniej Jakub Szydłowiecki. Zamkowe wnętrza zdobiły bogate polichromie, których autorami byli Stanisław Samostrzelnik i malarz Piotr, którego na prośbę Krzysztofa Szydłowieckiego, przysłał z Królewca przyjaciel Krzysztofa, Albrecht Hohenzollern.
W zamku znajduje się od 1975 roku unikalne w skali europejskiej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Na zwiedzających czeka również Pracownia Historii Szydłowca.

Kamieniołomy
Szydłowiec jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków wydobycia i obróbki kamienia w Województwie Mazowieckim. Tradycje wydobycia i obróbki piaskowca, na którym położone jest miasto Szydłowiec, sięgają początku XV wieku. Na terenie miasta znajdują się dwa nieczynne kamieniołomy, obecnie zalane wodą – Podkowiński i Pikiel.

Kirkut
Szydłowiecki cmentarz żydowski to jeden z największych zachowanych w Polsce. Powstał w drugiej połowie XVII w., z początkiem masowego osadnictwa Żydów i powołaniem żydowskiej gminy wyznaniowej. Z biegiem lat zajmował coraz większy obszar; bo chowano na nim nie tylko Żydów z Szydłowca, ale i pobliskich okolic.

Fabrykę Braci Węgrzeckich
Szydłowiecka Fabryka Bryczek i Karoserii Bracia Węgrzeccy powstała w 1875 roku. Fabryka znajdowała się na ul. Głównej, dzisiejszej ul. Kościuszki przy Zespole Szkół im. KOP. Nawet teraz można zobaczyć hale w których miał miejsce zakład produkcyjny.
W fabryce produkowano początkowo bryczki i powozy, cieszące się dużą popularnością ze względu na wysoką jakość wykonania. Jedną z bryczek można znaleźć w Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, w Pieninach.
Jakość wykonania powozów oraz ich solidna konstrukcja nie umknęła producentom samochodów, którzy postanowili współpracować z szydłowiecką fabryką. Ta idąc w stronę nowoczesności zaczęła produkować nadwodzia. Warto podkreślić, że wytwórnia w Szydłowcu jako pierwsza w kraju wprowadziła do swojej oferty handlowej nadwozia całkowicie pokryte dermatoidem, kiedyś wykorzystywano do tego płótno. Produkcja karoserii w Szydłowcu trwała do 1934 roku.
Na ulicy Kilińskiego znajduje się mural przedstawiający Fabrykę Braci Węgrzeckich, który powstał na bazie archiwalnych zdjęć.

Zalew
Czas na odpoczynek? Idealnym miejscem będzie zrewitalizowany szydłowiecki zalew z piaszczystą plażą i drewnianym pomostem z którego rozpościera się widok na zabytkową część miasta. Na terenach przy zalewie są boiska do sportów plażowych, skate – park, siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, bezobsługowy park linowy oraz altany grillowe. W sezonie letnim zachęcamy do korzystania ze sprzętu wodnego.
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing