Miasto Gorlice
Gorlice to malownicza miejscowość położona u bram Beskidu Niskiego. Niezadeptany zakątek, pełen przyrodniczych perełek, cudów architektury, czy pamiątek po wydarzeniach, które na trwałe zapisały się na kartach historii. Miasto, jako niepisana stolica Beskidu Niskiego od wieków jest miejscem spotkań religii oraz kultur – polskiej, łemkowskiej, żydowskiej, które wpłynęły nie tylko na społeczność, ale także na układ urbanistyczny i architekturę miasta.
Ziemia gorlicka, prócz przyrodniczych i architektonicznych skarbów, kryje również „czarne złoto” – ropę naftową. W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych, a Gorlice stały się kolebką przemysłu naftowego. To tutaj zamieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca, wynalazca pierwszej na świecie lampy naftowej, która w 1854 r., rozświetliła skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych w Gorlicach. Pamiątką tego historycznego dnia jest kapliczka Jezusa Frasobliwego w dzielnicy Zawodzie, zlokalizowana dokładnie w miejscu, gdzie miało miejsce to przełomowe wydarzenie. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą wystawę pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu. W podróż po historii przemysłu naftowego zabierze nas wizyta w Skansenie Naftowym MAGDALENA, gdzie obejrzeć można autentyczną wieżę wiertniczą, zrekonstruowane „kopanki” ropy, maszyny i urządzenia do przeróbki i destylacji oraz wiele pamiątek po pionierach nafciarstwa.
Dynamiczny rozwój miasta przerwała I wojna światowa. 2 maja 1915 roku rozpoczęła się wielka ofensywa wojsk państw centralnych przeciwko armii rosyjskiej. Bitwa pod Gorlicami uznana została za jedną z największych na froncie wschodnim. Przypominają o niej liczne, przepiękne w swej architekturze cmentarze wojenne, w tym nekropolia Nr 91, gdzie „na wiecznej warcie” spoczęło ponad 900 żołnierzy armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą ekspozycję pamiątek, w tym elementy uzbrojenia i umundurowania oraz interaktywną makietę i gabinet figur woskowych, a w Izbie Pamięci – prowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” – przedmioty nawiązujące do historii I wojny światowej, ale też dużą kolekcję przedmiotów z II wojny światowej.
Gorlice to także atrakcyjna baza wypadowa na turystyczne szlaki Beskidu Niskiego i zabytkowych kościołów i cerkwi wpisanych na listę UNESCO, których w niedalekiej odległości od miasta jest aż 5. Na chętnych czekają trasy biegowe, piesze i rowerowe, czy wyciągi narciarskie. Wyjątkowym miejscami na mapie gorlickiego są też uzdrowiska – Wysowa-Zdrój, z pięknym parkiem zdrojowym, gdzie w głębi ziemi kryją się źródła wyjątkowej, mineralnej wody oraz Wapienne. Amatorzy aktywnego odpoczynku i miłośnicy zwierząt mogą podziwiać beskidzkie widoki z wierzchu konia huculskiego, korzystając z atrakcji oferowanych przez pobliską Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Niezapomniane wrażenia zapewnia sztuczny zbiornik wodny w Klimkówce, gdzie beskidzkie wzgórza odbijają się w tafli wody, a w letnich miesiącach, amatorzy wodnych rozrywek skorzystać mogą z wielu rodzinnych atrakcji.
Beskid Niski ze swoją stolicą – Gorlicami, jest ostoją dla tych, którym czas płynie zbyt szybko, szukających wytchnienia na łonie natury, miłośników historii i sztuki, amatorów obcowania z nienaruszoną przyrodą.
Jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie szukający spokoju odnajdą wytchnienie wśród dzikich beskidzkich szlaków, w cieniu drewnianych kościółków, kiwonów i przydrożnych kapliczek.
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing