Śląska Organizacja Turystyczna

Województwo Śląskie to region z pozytywną energią. Unikalny, kolorowy, pełen niespodzianek. Gwara, góry, jeziora, industrial, imprezy, światowe dziedzictwo UNESCO – wszystko przeplata się budując miejsce tak różnorodne, jak różnorodna jest jego kuchnia i kultura.Stolicą regionu są blisko 300 tysięczne Katowice, akademickie i kulturalne serce regionu będące jednocześnie centrum największego w Polsce obszaru metropolitalnego. Korzenie Katowic związane są z górnictwem i hutnictwem, obecnie to prężny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i rozrywkowy. To właśnie tutaj architektura łączy historię z nowoczesnością a Katowice nazywane były nawet „polskim Chicago”. Historię miasta pokazują m.in. osiedla Giszowiec i Nikiszowiec - unikalne osiedle robotnicze wybudowane na początku XX w. z czerwonej cegły, ocalałe do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionej formie. W 2015 r. Katowice otrzymały tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasto Muzyki, stając się pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.
Romantyczny charakter Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachwyca krajobrazem i bogactwem przyrodniczym - wapienne wzgórza, głębokie doliny, rozległe lasy oraz jaskinie. To raj dla amatorów wspinaczki skałkowej oraz poszukiwaczy przygód w jaskiniach. To tutaj miłośnicy wycieczek rowerowych mogą oddać się swoim pasjom w otoczeniu średniowiecznych zamków i warowni na najpiękniejszym w Polsce Szlaku Orlich Gniazd o długości 168,7 km, biegnącym od Krakowa do Częstochowy. Główną atrakcją szlaku, oprócz zamków lub ich malowniczych ruinosobliwości przyrody i piękne krajobrazy.


Pasjonaci kultury na Śląsku Cieszyńskim odkryją skarby wielowiekowej historii i wciąż żywej tradycji. Kolebka kultury beskidzkiej - Trójwieś Beskidzka – Istebna, Koniaków, Jaworzynka i unikalne obiekty Szlaku Architektury Drewnianej nie mają równych sobie. Trójwieś słynie z kultywowania tradycyjnego rękodzieła - rzeźby, haftu, snycerki i koronki koniakowskiej, której wytwarzanie wpisane zostało na krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Koronki trafiały również do królowej belgijskiej i brytyjskiej oraz uświetniały pokazy mody projektantów Christiana Diora czy Louisa Vuitton’a.Aktywni turyści z kolei pokochają Beskidy, gdzie szlaki piesze i rowerowe uzupełniają się z doskonale przygotowanymi ośrodkami i trasami narciarskimi, gdzie pora roku nie ma żadnego znaczenia dla poszukujących wrażeń. Beskidy są dobrze zagospodarowane zarówno pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej, tras turystycznych oraz infrastruktury narciarskiej, jak i atrakcji turystycznych (zabytki, muzea, imprezy cykliczne). Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie są popularnymi akwenami wykorzystywanymi przez miłośników turystyki aktywnej do wszelkiej rekreacji wodnej. Od wiosny do jesieni w Beskidach można wędrować po znakowanych szlakach turystycznych lub trasach nordic walking, jeździć na rowerach lub konno, zimą z kolei - oddać się pasji białego szaleństwa na licznych stokach narciarskich lub trasach biegowych.


Dla lubiących wypoczywać aktywnie na wodzie i kochających rowerowe wycieczki doskonałym wyborem okaże się Kraina Górnej Odry. Malownicze obrazy rzeki Rudy podczas kajakowych spływów i wiele kilometrów rowerowych szlaków sprawią, że na pewno tu wrócicie. Kraina posiada niezwykle zróżnicowaną ofertę turystyczno-rekreacyjną, łączącą w sobie obiekty industrialne i rozległe tereny zielone. Na zwolenników aktywnego wypoczynku czeka żeglarstwo na Zalewie Rybnickim, kajakarstwo na Rudzie oraz sporty lotnicze w Rybnickim Aeroklubie.
To właśnie w województwie śląskim znajduje się najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w kraju - Szlak Zabytków Techniki. Stworzony po to by przenieść nas w czasie, by z bliska przyjrzeć się pracy górnika, skosztować świeżo warzonego piwa oraz przepłynąć łodzią labirynt podziemnych korytarzy w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – jednego z obiektów w mieście wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W trakcie odkrywania śląskiego – jednego z najciekawszych kulinarnie regionów Polsce, na turystów czekają wyjątkowe, tradycyjne potrawy. Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" odkrywa bogactwo różnorodnej kuchni województwa śląskiego wzbogacając pobyt w regionie o niezapomniane doznania smakowe. Na Szlaku znajduje się kilkadziesiąt restauracji z całego regionu, serwujących dania przygotowywane według tradycyjnych receptur i pokazujących to, co w kuchni regionalnej najlepsze.W 2015 roku Szlak Kulinarny Śląskie Smaki uhonorowany został międzynarodowym wyróżnieniem w Konkursie Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (European Destinations of Excellence) stanowiąc rekomendację również dla zagranicznych turystów.Oficjalny portal turystyczny woj. śląskiego: www.slaskie.travel
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki: www.slaskiesmaki.pl
Szlak Zabytków Techniki: www.zabytkitechniki.pl
Szlak Orlich Gniazd: www.orlegniazda.pl
Facebook: @slaskie.travel | @slaskiesmaki
Instagram: slaskie.travel
Pinterest: www.pinterest.com/wwwslaskietravel
YouTube: slaskie.travel


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing