Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina”
Malownicze krajobrazy, folklor cieszyński i tradycje ekumenizmu, wyróżniają tereny wchodzące w skład Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Cieszyńska Kraina” na tle innych. Od 2008 roku Stowarzyszenie podejmuje wiele działań, które nie tylko dostarczają wiedzy o funduszach europejskich, ale przede wszystkim aktywizują mieszkańców.
Dwanaście podbeskidzkich gmin: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Szczyrk, Ustroń, Wisła i Zebrzydowice wchodzących w skład „Cieszyńskiej Krainy” zachęcają do odwiedzenia bogatego w unikatową przyrodę, tradycję i kulturę urokliwego zakątka.


Walory przyrodnicze i krajobrazowe powodują, że obszar ten jest wyjątkowy z punktu widzenia turystyki i wypoczynku. Przez tereny te biegną liczne trasy rowerowe min. Wiślańska Trasa Rowerowa, trasa Śladami Stroju Cieszyńskiego, szlak dziedzictwa kulturalno – przyrodniczego - Greenway, ścieżki przyrodnicze, ścieżki zdrowia oraz wiele innych.Warto zwrócić uwagę na „Chlebową Chatę” w Górkach Małych, gdzie poznamy tradycyjną metodę wypieku chleba i wykonamy własnoręcznie podpłomyki. Będąc w okolicy nie zapomnijmy odwiedzić także bogate w wydarzenia kulturalne Muzeum Zofii Kossak. Wśród zabytków architektury godne polecenia są: skoczowski Rynek, barokowy ratusz w Strumieniu czy renesansowy pałac w Kończycach Małych, gdzie już od 20 lat, co roku odbywa się festiwal muzyki wokalnej „Viva il Canto”. Na sportowo żyje Gmina Goleszów i Hażlach, przebiegają przez nie bowiem liczne trasy rowerowe, z kolei najodpowiedniejszym miejscem na podreperowanie zdrowia jest Gmina Dębowiec, ze względu na bogate w jod i brom wody solankowe. Przyrodniczą osobliwością Gminy Chybie jest Jezioro Goczałkowickie (objęte programem Natura 2000), miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków, co sprawia, że jest ono odwiedzane przez ornitologów z całej Polski. W Wiśle nie wolno pominąć zameczku prezydenckiego, a w Ustroniu spaceru po górach: Czantoria, czy Równica. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to prawdziwa perełka, gdzie dziko żyjące zwierzęta chodzą swobodnie między odwiedzającymi park, a pokaz lotów ptaków drapieżnych to prawdziwa okazja do zobaczenia ich w pełnej krasie. Na prawdziwe centrum kolarstwa górskiego wyrasta jednak w ostatnich latach region Istebnej i Wisły. To tutaj odbywają się najważniejsze zawody: Beskidy MTB Trophy, Bike Maraton Wisła, zawody typu MTB XC, Downhill itp. Co roku w Ustroniu, Wiśle i Istebnej odbywają się prestiżowe zawody w kolarstwie szosowym w ramach ogólnopolskiego cyklu Road Maraton – najważniejszych imprez szosowych w Polsce z udziałem setek zawodników z kraju i Europy: Puchar Równicy, Pętla Beskidzka, Road Trophy. Mówiąc o Gminie Istebna nie wolno pominąć Trójstyku to miejsce gdzie stykają się trzy państwa Polska, Czechy i Słowacja. Natomiast Szczyrk to centrum zimowego szaleństwa, ale atrakcji nie brakuje tu nigdy. Na turystów odwiedzających Szczyrk czeka wspaniale przygotowana baza noclegowa, kolej linowa z wyciągiem krzesełkowym na najwyższy szczyt Beskidu - Skrzyczne oraz Beskidzka Galeria Sztuki. Sport skupia się głównie wokół narciarstwa, którego najpopularniejszymi formami są skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, kombinacja norweska oraz snowboard. Na turystów nie uprawiających narciarstwa czekają np.: jaskinie Lodowa, Salmopolska i Malinowska oraz zabytki kultu religijnego: Sanktuarium Maryjne w Szczyrku "Na Górce" czy Kościół parafialny św. Jakuba Apostoła z lat 1797-1800, przebudowany w 1935 r., znajdujący się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina” ul. Mickiewicza 9 43-430 Skoczów tel/fax.033 487-49-42 www.cieszynskakraina.plMalownicze krajobrazy, folklor i tradycje ekumenizmu, wyróżniają obszar LGD „Cieszyńska Kraina” na tle innych. Walory przyrodnicze sprawiają, że obszar ten jest wyjątkowy z punktu widzenia turystyki i wypoczynku. Dwanaście podbeskidzkich gmin: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Szczyrk, Ustroń, Wisła i Zebrzydowice zachęcają do odwiedzenia bogatego w unikatową przyrodę, tradycję i kulturę urokliwego zakątka.
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing