Oravská Polhora


Duża słowacka wieś leżąca w dolinie Polhoranki, w Beskidzie Orawskim. Administracyjnie jest częścią okresu (powiatu) Namiestów i kraju (województwa) żylińskiego. Historycznie i geograficznie należy do Orawy. Jest najdalej na północ wysuniętą miejscowością Słowacji i graniczy m.in. z Zawoją (powiat suski), a granica, w tej jej części, przebiega granią Babiej Góry. Została założona na prawie wołoskim w połowie XVI wieku. Zajmuje powierzchnię 84,52 km², a zamieszkuje ją ok. 4000 mieszkańców.


Miejscowość ta jest wyjątkowa dzięki unikalnemu dziedzictwu przyrodniczemu i kulturowemu (tradycje dudziarskie) oraz położeniu wśród malowniczych szczytów Beskidu Orawskiego (taką nazwę na Słowacji nosi Beskid Żywiecki) będących częścią chronionego obszaru przyrody, parku krajobrazowego – Chránená krajinná oblasť Horná Orava (CHKO). Największą atrakcją tego regionu, podobnie jak po polskiej stronie, jest Babia Góra (1725 m n.p.m).


Do osobliwości przyrodniczych Oravskiej Polhory należą występujące w przysiółku Slaná voda lecznicze źródła wody jodowo-bromowej. Wodę tą wykorzystuje się także w zlokalizowanej w centrum wsi, tężni solankowej. Specyficzny mikroklimat wytwarzany przez parującą w tężni wodę umożliwia zdrowotne inhalacje.


Przez miejscowość prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych (m.in. na najbardziej na północ położony punkt Słowacji) oraz transgraniczna górska trasa rowerowa (Babia hora Trails). Zimą dostępne są trasy dla narciarstwa biegowego oraz zjazdowego (wyciąg narciarski).
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2024 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing