
Kujawsko-Pomorskie wymyka się definicjom, zaskakuje i intryguje. Nie pozwala się sobą znudzić, odkrywając wciąż nowe oblicza. Odkryj zakątki Kujawsko-Pomorskcih Konstelacji dobrych miejsc, budując własną konstelację podróży! Może być tajemnicza jak Pałuki, pełna przygód jak Bory Tucholskie, w stylu slow jak Dolina Dolnej Wisły, nieodkryta jak Bydgoszcz, fascynująca jak Pojezierze Brodnickie, emanująca dobrą energią jak nasze uzdrowiska, łagodna jak Kociewie, sięgającą gwiazd jak Toruń i fajansowa jak ceramika z Włocławka.

BYDGOSZCZ
Bydgoszcz to coraz popularniejszy cel podróży: znakomicie zachowana architektura przełomu XIX i XX w. z licznymi parkami, skwerami, ogrodami i przyjazne nabrzeża Brdy przyciągają gości, a bogata oferta atrakcji w mieście i okolicach sprawia, że warto zaplanować dłuższy pobyt. Zwłaszcza w letnie weekendy Bydgoszcz żyje wydarzeniami plenerowymi: koncertami, spacerami, festiwalami ulicznymi i zawodami sportowymi na Brdzie. W zwiedzaniu pomagają liczne gry miejskie dla dzieci i dorosłych. Bliskość wody i zieleni pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu: na rowerze, kajaku czy spacerze, ale i przy mniej sprzyjającej pogodzie nie sposób się nudzić.



Autorzy zdjęć:
1. M. Zaborowski
2. R. Sawicki
3. i 4. F. Kowalkowski


TORUŃ
Jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego z wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowiecznym zespołem miejskim, stanowi jeden z najważniejszych kulturowo-turystycznych ośrodków w Polsce. Miasto to powstało w XIII wieku, a jego założycielami byli Krzyżacy. O istnieniu dwóch miast przypominają nam dziś dwa rynki starówki. Pośrodku rynku staromiejskiego stoi monumentalny Ratusz. Nad jego bramą wisi symbol miasta – anielica, co klucz i bramę z trzema wieżami trzyma. Nadwiślańskie położenie Torunia wpływało, od początku istnienia miasta, na jego gospodarczy rozwój. Toruń był członkiem Związku Miast Hanzeatyckich. Ślady tego członkostwa dostrzec można spacerując ulicą Szeroką, w której podłożu zostały umieszczone herby miast, z którymi Toruń prowadził wymianę towarową.
Do tego bogatego miasta przybył niegdyś kupiec z Krakowa. Był nim niejaki Mikołaj Kopernik, ojciec czwórki dzieci urodzonych w Toruniu, w tym i syna Mikołaja. Dziś wielką zagadką pozostaje, w której z dawnych toruńskich kamienic narodził się ów wielki astronom. Po dzień dzisiejszy, w kościele pw. Św. Janów znajduje się w Kaplicy kopernikowskiej chrzcielnica, przy której Kopernik przyjął Sakrament Chrztu.



Toruń to miasto piernika. To w tym mieście, pod okiem mistrzów piernikarskich i piernikarek, goście przybyli do Torunia poznają wiedzę niegdyś wielką tajemnicą okrytą. Wśród zapachów przypraw tworzą pierniki, które zabierają ze sobą jako pamiątkę. W Toruniu istnieje kilka miejsc, w których ten skarb Torunia można własnoręcznie wykonać.
Toruń to dawna twierdza. Średniowieczne mury posiadały 12 bram, ponad 60 baszt oraz 2 barbakany. Najsłynniejsza z baszt to Krzywa Wieża. Najdłuższy zachowany odcinek dawnych murów miasta znajduje się od strony Wisły. W nim, po dzień dzisiejszy, znajdują się 3 bramy prowadzące niegdyś do miasta. W XVII wieku, gdy szwedzkie wojska miały zagrozić miastu, zostały wybudowane wokół Torunia wspaniałe bastiony. Dwa wieki później pruskie władze otoczyły miasto pierścieniem fortyfikacji o obwodzie około 22,5 km. W trakcie budowy twierdzy, na obu brzegach Wisły, postawiono około 200 budowli obronnych, w tym 15 fortów.


WŁOCŁAWEK
Miasto o wielowiekowej tradycji, słynące z fajansu, czyli bogato zdobionej ręcznie malowanej ceramiki, położone na Kujawach nad królową polskich rzek - Wisłą.
To doskonałe miejsce na turystyczne odkrycia! Dzięki swojej bogatej historii, dogodnej lokalizacji, otoczeniu lasów, malowniczym krajobrazom i licznym atrakcjom, w tym ciekawym wydarzeniom kulturalnym, stolica regionu Kujaw stanowi idealne miejsce dla każdego, kto pragnie połączyć relaks z różnorodnymi formami aktywności oraz fascynującą podróżą w przeszłość.

