

Zapraszamy na stoisko Miasta Białystok, które w XVIII wieku za sprawą wspaniałej rezydencji hetmana Jana Klemensa Branickiego nazywane było „Polskim Wersalem”. Zanurzcie się w barokowym przepychu architektury i kwiatowej feerii barw Salonu Ogrodowego, w którym powitają Was sam hetman z małżonką Izabelą z Poniatowskich Branicką.

Stolica województwa podlaskiego zachwyci Was niepowtarzalnym charakterem, będącym efektem współistnienia różnych kultur i wyznań na przestrzeni dziejów. Dzięki wielokulturowej przeszłości w Białymstoku obok kościołów wznoszą się prawosławne cerkwie, a w przestrzeni miasta wciąż można dostrzec ślady obecności ewangelików, społeczności żydowskiej czy wyznawców islamu. To właśnie w Białymstoku w 1859 roku urodził się Ludwik Zamenhof, który marzył o stworzeniu uniwersalnego języka, umożliwiającego porozumiewanie się i wymianę doświadczeń pomimo różnic kulturowych.

Gwar wielu języków, które każdego dnia słyszał, wychodząc z domu, zainspirował go do stworzenia esperanto. To właśnie temu językowi dedykowany jest jeden z kilkunastu szlaków tematycznych, które zostały wytyczone w przestrzeni miasta. Oprócz niego turyści mogą skorzystać na przykład ze szlaków białostockich fabrykantów, dziedzictwa żydowskiego, rodu Branickich, architektury modernistycznej czy murali z kultową już „Dziewczynką z konewką”.

Architektoniczną perełką miasta jest wspomniany na początku XVIII-wieczny barokowy Pałac Branickich. Projekt autorstwa najwybitniejszych architektów swojej epoki i otaczający go ogród wciąż zapierają dech w piersiach. Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, modernistyczny kościół św. Rocha, klimatyczna dzielnica Bojary czy Muzeum Pamięci Sybiru to tylko niektóre miejsca w Białymstoku, które powinien zobaczyć każdy turysta.

A to wszystko w otoczeniu wszechobecnej zieleni, która stwarza doskonałą scenerią do wypoczynku i relaksu. Wszak ponad 30 procent miasta zajmują atrakcyjne tereny zielone.

Na stoisko Białegostoku zaprasza PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku.
