Szydłowiec




Szydłowiec to malownicze miasto położone w województwie mazowieckim, które przyciąga turystów swoją bogatą historią, unikalnymi zabytkami oraz pięknem przyrody. Leży przy trasie S7, w połowie drogi pomiędzy Warszawą, a Krakowem.

KOŚCIÓŁ ŚW. ZYGMUNTA

Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta Króla Burgundzkiego, zwany farą, znajduje się w południowej pierzei Rynku Wielkiego. Pierwotnie świątynia była drewniana. W końcu XV w. Jakub Szydłowiecki rozpoczął z własnych funduszy budowę kościoła murowanego z miejscowego kamienia. Jego brat, Mikołaj Szydłowiecki ufundował większość wyposażenia i dobudował od południa kaplicę – nekropolię rodową, w której spoczęły prochy jego samego, jego ojca Stanisława i brata Jakuba. Budowla murowana jest z miejscowego piaskowca. Składa się z trzyprzęsłowego, sklepionego gotycko prezbiterium i prostokątnej, dużo szerszej i wyższej nawy przykrytej płaskim, modrzewiowym stropem z polichromią, przedstawiającą św. Zygmunta w majestacie.



(Krzysztof Karpiński)


RATUSZ MIEJSKI

Wieża ratusza miejskiego, stojącego zgodnie z prawem magdeburskim pośrodku prostokątnego Rynku Wielkiego, góruje nad całym miastem i widać ją z odległości kilku kilometrów. Z umieszczonej na niej galerii roztacza się rozległy widok na całą okolicę. Budowa ratusza trwała od roku 1602 do 1629. Do projektowania i budowy ratusza zatrudniono budowniczego włoskiego pochodzenia, Kacpra Fodygę z bratem Albrechtem. Jest to jedna z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytkowych budowli w Polsce. W ratuszu mieszkał też artysta malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej - Władysław Aleksander Malecki. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie i pracował jako dekorator Teatrów Rządowych, dostał stypendium od rządu na wyjazd za granicę. Wyjechał do Monachium i przystał do znajdującej się tam kolonii artystów polskich, która skupiała takich artystów jak: Józef Brandt, Aleksander Gierymski i Maksymilian Gierymski oraz Juliusz Kossak. Na przedostatnim piętrze wieży ratuszowej znajduje się odtworzona ostatnia pracownia malarza.



(Krzysztof Karpiński)


PRĘGIERZE

Na Rynku Wielkim stoją dwa pręgierze, przy których wymierzano kary. Pierwszy - kolumna zwieńczona kulą, ozdobiona z czterech stron maszkaronami, wyposażona w żelazne okowy do przywiązywania skazańców. Drugi pręgierz, stojący w części południowo – wschodniej, to manierystyczna kolumna zwieńczona metalową galerią i ustawioną na niej figurą kobiety, symbolizującą pychę. W miejskiej tradycji pręgierz zwany jest "Zośką".



(Krzysztof Karpiński)


ZAMEK SZYDŁOWIECKICH I RADZIWIŁŁÓW

W miejscu dzisiejszego zamku istniał już w XIII wieku rycerski gród obronny, broniący przeprawy przez rozlewiska rzeki Korzeniówki na szlaku Końskie – Wierzbica – Iłża. Zbudowano go na sztucznej wyspie, umocnionej drewniano-ziemnymi konstrukcjami. Drewniane ściany grodu zastąpiono prawdopodobnie jeszcze w XIII lub XIV w. murami z kamienia ułożonymi na pionowo wbitych palach, których resztki znaleziono pod dziedzińcem. Fundatorem zbudowania niewielkiego murowanego dworu był najprawdopodobniej Jakub Szydłowiecki. Zamkowe wnętrza zdobiły bogate polichromie, których autorami byli Stanisław Samostrzelnik i malarz Piotr, którego na prośbę Krzysztofa Szydłowieckiego, przysłał z Królewca przyjaciel Krzysztofa, Albrecht Hohenzollern.





MUZEUM INSTRUMENTÓW

Zamek jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury, a od 1975 roku znajduje się tutaj również unikalne w skali europejskiej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Dziś ma ponad trzy tysiące muzealiów, w tym historyczno-artystycznych. Zbiory instrumentologiczne pod względem liczebności i oryginalności nie mają odpowiednika w kraju. Prócz instrumentów, za sprawą wystawy “Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli.” poznamy również historię gotycko-renesansowego zamku nad Korzeniówką oraz rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów.

KIRKUT

Szydłowiecki cmentarz żydowski to jeden z największych zachowanych w Polsce. Powstał w drugiej połowie XVII w., z początkiem masowego osadnictwa Żydów i powołaniem żydowskiej gminy wyznaniowej. Z biegiem lat zajmował coraz większy obszar; bo chowano na nim Żydów z Szydłowca, jak i pobliskich miejscowości.





CZAS NA ODPOCZYNEK

Kiedy już zwiedzili Państwo całe miasto i zobaczyli wszystkie zabytki, przyszedł czas na relaks. Idealnym miejscem będzie zrewitalizowany szydłowiecki zalew, na którym znajdują się boiska do sportów plażowych, skate-park, siłownia plenerowa, bezobsługowy park linowy, altany grillowe. W sezonie letnim do Państwa dyspozycji mamy wypożyczalnię sprzętu wodnego. Spacer alejkami z piaskowca wśród 10 ha. terenów zielonych z pewnością pozwoli się zrelaksować i odpocząć po wyczerpującej podróży.

Miejska Informacja Turystyczna.
pl. Rynek Wielki 5, 26-500 Szydłowiec
telefon: 48 326 20 54
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
©2025 Atrakcje-Regionow.pl | Targi Turystyczne w Chorzowie - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing