Śląska Organizacja Turystyczna to jedna z 16 regionalnych organizacji
turystycznych w Polsce. Głównym celem Śląskiej Organizacji Turystycznej
jest kreowanie atrakcyjnego wizerunku województwa śląskiego w kraju i
zagranicą, sprzyjającego zwiększeniu liczby turystów odwiedzających
region. Szeroko pojęta promocja turystyczna województwa śląskiego jako
regionu charakteryzującego się bardzo zróżnicowanym krajobrazem
przyrodniczym oraz kulturowym, odbywa się różnymi narzędziami promocji,
takimi jak Internet, wydawnictwa czy imprezy promocyjne.
Naszymi współwystawcami będą 3 Polskie Marki Turystyczne, poniżej ich opisy:
1. Beskidy to malowniczy region, położony na polsko-czesko-słowackim pograniczu. Od lat przyciąga amatorów pięknych widoków, długich wędrówek i aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. Dzięki świetnemu skomunikowaniu z Polską, Czechami i całą Europą, Beskidy są popularnym celem zarówno krótkich wycieczek, jak i dłuższych urlopów. Gęsta sieć schronisk i dobrze oznaczone trasy o różnym stopniu trudności sprawiają, że wędrować może każdy.
2. Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo i najpopularniejszych turystycznie regionów w Polsce. Charakterystycznymi cechami krajobrazu są malownicze wapienne skały uformowane przez przyrodę często w wyszukane formy – bramy i okna skalne oraz iglice. To właśnie ten teren Polski jest mekką wspinaczy i speleologów. Cechą szczególną jurajskich krajobrazów są ruiny zamków wybudowane w okresie średniowiecza na szczytach niedostępnych skał, dziś już będące najczęściej niezwykle malowniczymi ruinami.
3. Kraina Górnej Odry to atrakcyjny turystycznie obszar w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu z Republiką Czeską i województwem opolskim. Ciekawe warunki przyrodnicze, szlaki kajakowe na Odrze i Rudzie, kilkaset kilometrów tras rowerowych, biegnących m.in. przez Lasy Rudzkie, a także wiele atrakcji turystycznych, są wspaniałą inspiracją do ciekawego i aktywnego spędzenia czasu w tym regionie.