Galeria - targi turystyczne chorzów

Gmina Trzebinia

 

Gmina Trzebinia (położona w zachodniej części Małopolski, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami) obejmuje miasto Trzebinię oraz 10 sołectw, a jej teren zamieszkuje około 34 tys. mieszkańców. Dobrą komunikację zapewnia rozbudowany układ dróg, w tym autostrada A4, oraz korzystne połączenia kolejowe.

Oferowane przez naszą gminę atrakcje stanowią doskonałą propozycję na jedno- lub dwudniową wycieczkę dla zainteresowanych wypoczynkiem w gronie rodziny lub przyjaciół, zwłaszcza w formie wyprawy rowerowej. Atutem Trzebini są duże kompleksy leśne, stanowiące aż 43% powierzchni gminy, z bogatym runem zapraszającym na jagody i grzybobranie. Zróżnicowana rzeźba terenu oraz bogate podłoże przyczyniają się do występowania na terenie gminy Trzebinia lasów mieszanych, borów sosnowych, buczyny i łęgów. Najwspanialszym przykładem piękna naturalnego drzewostanu jest położona w południowo - wschodniej części gminy Puszcza Dulowska, należąca do Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Specyficzny charakter temu kompleksowi leśnemu nadają żeremia bobrów, dzięki którym powstają znaczne obszary zalewisk i terenów podmokłych, gdzie osiedlają się nie występujące tu dotąd gatunki roślin i zwierząt.

Liczne na terenie Trzebini skały wapienne stanowią forpocztę tworów geologicznych, spotykanych tylko na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Urozmaicenie budowy geologicznej terenów Trzebini w dwóch miejscach powoduje występowanie zjawisk unikatowych w skali Europy: w południowej części gminy, na terenie sołectwa Bolęcin znajduje się zupełnie nietypowy dla wapieni diploporowych z okresu triasowego wysoki na kilkanaście metrów ostaniec, zwany skałką triasową, natomiast we wschodniej części gminy, na terenie sołectwa Karniowice można zaobserwować odsłony niezwykle rzadko spotykanego wapienia słodkowodnego, zwanego martwicą Karniowicką.

Do ciekawych i godnych polecenia miejsc o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i turystycznych należą także: rezerwat przyrody „Ostra Góra" - powołany dla ochrony buczyny karpackiej i będący przykładem występującego gdzieniegdzie na Jurze reliktowego lasu górskiego (najstarsze rosnące w nim drzewa liczą sobie nawet 200 lat) oraz najwyższe na terenie miasta Trzebinia wzniesienie, gdzie znajduje się jedno z najokazalszych w gminie stanowisk dziewięćsiła bezłodygowego - Bożniowa Góra.

Zwolennikom aktywnego wypoczynku nad wodą polecamy ośrodki sportowe nad największym w gminie zbiornikiem wodnym o powierzchni blisko 54 ha - Zalewem Chechło, ośrodek wypoczynkowy Elektrowni SIERSZA położony nad Kozim Brodem, zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu akwen „Balaton" oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu dla osób w każdym wieku, oferowaną przez krytą pływalnię MZN Sp. z o.o. w Trzebini.

Na terenie miasta i gminy Trzebinia znajduje się także wiele wartych odwiedzenia zabytków, wśród których wymienić należy: przyciągający uwagę niezwykłą formą architektoniczną i ciekawą historią Zespół Pałacowo - Parkowy w Młoszowej, położony w uroczym parku staropolski Dwór Zieleniewskich w Trzebini oraz dwa znane w Małopolsce ośrodki kultu maryjnego: Sanktuarium Maryjne w Płokach i podniesione w roku 2013 do rangi Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

W Trzebini przez cały rok organizowane są ciekawe imprezy kulturalne i rozrywkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Rekreacyjny Rajd Rowerowy na trasie Kraków-Trzebinia, Dni Trzebini, plenerowe wystawienie operetki w parku przy pałacu w Młoszowej, Piknik Seniora oraz Wigilia na Rynku. Zapraszamy również do Domu Kultury „Sokół” na seanse kinowe 3D, przedstawienia teatralne i transmisje na żywo przedstawień operowych i baletowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatru Bolszoj w Moskwie. Natomiast w Dworze Zieleniewskich odbywają się koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, wernisaże, wystawy oraz spotkania z artystami i podróżnikami.

Tym z Państwa, którzy odwiedzą nasze miasto życzymy, aby było to miłe, długo pozostające w pamięci spotkanie.

Serdecznie zapraszamy!

POLECANE MIEJSCA:
Dwór Zieleniewskich
Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej
Sanktuarium maryjne w Płokach
Sanktuarium fatimskie w Trzebini
Dom Kultury „Sokół”

ROZRYWKA I REKREACJA
Kino 3D „Sokół”
Kryta Pływalnia - MZN Sp. z o.o.
Skatepark na Os. Krze
Ośrodek rekreacyjny „Kozi Bród”
Akwen „Balaton”
Zalew Chechło
Puszcza Dulowska

IMPREZY CYKLICZNE
Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kraków-Trzebinia (kwiecień)
Plenerowe wystawienie operetki w Młoszowej (czerwiec)
Dni Trzebini (czerwiec)
Imprezy na Rynku (lipiec i sierpień)
Wigilia na Rynku (grudzień)Lista regionów i obiektów polecanych