Galeria - targi turystyczne chorzów

Gmina Chrząstowice

 

Ciekawa fauna i flora, zaciszne zakątki, warte odwiedzenia zabytki, dwa piesze szlaki turystyczne, doskonałe warunki do uprawiania nordic walking, piękne trasy rowerowe zachęcające do odwiedzania i aktywnego spędzania czasu, do tego bogata oferta rekreacyjno-wypoczynkowa, gastronomiczna, gościnność gospodarzy, cisza i spokój – wszystko to w Gminie Chrząstowice. Serdecznie zapraszamy!
Gmina Chrząstowice położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Opola, pomiędzy dwoma ważnymi szlakami komunikacji drogowej: w kierunku Częstochowy - droga nr 46 oraz w kierunku Katowic - droga A-4. Administracyjnie należy do powiatu opolskiego. Liczy 6 700 mieszkańców. Na terenie 82 km2 zlokalizowanych jest dziewięć sołectw: Chrząstowice, Dębska Kuźnia, Dębie, Dąbrowice, Falmirowice, Niwki, Daniec, Lędziny i Suchy Bór.
Występuje tu bogata szata roślinna obfitująca w rzadkie i chronione gatunki roślin. Część z nich to gatunki objęte ochroną ścisłą lub częściową oraz gatunki rzadkie w skali regionu, a nawet kraju. Ze względu na walory przyrodnicze godne polecenia są Srebrne Źródła –rezerwat leśny o pow. 23 ha położony na południowy wschód od Dębskiej Kuźni. Znajduje się tu jedyne na Równinie Opolskiej stanowisko cisa pospolitego w naturalnym siedlisku. Występują tu również inne chronione i rzadkie gatunki roślin, np.: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, storczyk kruszczyk szerokolistny, porzeczka czarna, kopytnik pospolity, łuskiewnik różowy, przylaszczka pospolita, żywiec dziewięciolistny, żywiec cebulkowy oraz lepiężnik biały. W okolicy rezerwatu rośnie również okazałych rozmiarów sosna zwyczajna, objęta ochroną prawną w postaci pomnika przyrody.
Świat zwierząt na terenie gminy Chrząstowice jest równie bogaty jak roślinny. Występuje tu wiele gatunków chronionych oraz rzadkich w skali kraju np. paź królowej, derkacz, dzięcioł czarny, dzięcioł zielony, gacek brunatny, pająk tygrzyk paskowany, traszka zwyczajna, rzekotka drzewna, żmija zygzakowata, zaskroniec, padalec zwyczajny, myszołów.
Gmina współpracuje z niemiecką gminą Glashütte w Saksonii. Przyjazne stosunki utrzymuje również z gminą Brześć Kujawski w woj. kujawsko-pomorskim. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”. Od 2001 roku aktywnie i z sukcesami uczestniczy w programie „Odnowa Wsi Opolskiej”. Wieś Dębie zajęła II miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” oraz – III miejsce w kategorii „Najpiękniejsza wieś”.
Gmina jest organizatorem Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym oraz Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Chrząstowice. To właśnie z terenu Gminy Chrząstowice pochodzą najsłynniejsi polscy kolarze jak Benedykt Kocot i Edward Barcik oraz nieżyjący już mistrz świata Joachim Halupczok.
W gminie działa szereg organizacji pozarządowych. Najprężniej - ochotnicze straże pożarne oraz koła mniejszości niemieckiej. Organizacje te dbają o pielęgnację miejscowej tradycji. Obchodzenie takich zwyczajów jak wodzenie niedźwiedzia czy dożynki na trwałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych we wszystkich sołectwach gminy.
Atrakcją gminy jest Izba Muzealna w Dańcu założona przez pasjonata lokalnej historii - Konrada Mientusa. Na terenie gminy znajdują się dwa obiekty zabytkowe ujęte w rejestrze zabytków województwa opolskiego: pochodzący z 1930 roku pałac w Zbicku oraz park pałacowy. W gminnej ewidencji figuruje 108 zabytków oraz 11 pomników.
W gminie jest dobrze wyposażona baza sportowo-rekreacyjna i wypoczynkowa: basen w Suchym Borze, stadnina koni w Niwkach, korty tenisowe w Chrząstowicach, ogólnodostępne boiska sportowe, pełnowymiarowa hala sportowa w Chrząstowicach, place zabaw oraz sieć ścieżek rowerowych wraz z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Znajdują się tu również restauracje oraz gospodarstwa agroturystyczne. W Suchym Borze funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży.
W 2008 roku w gminie wprowadzono dwujęzyczne nazwy miejscowości, które umieszczono na tablicach wjazdowych do miejscowości i znakach kierunkowych. Napisy w języku niemieckim są świadectwem przeszłości tej ziemi i przypomnieniem jej wielokulturowego bogactwa.
Do zobaczenia w gminie Chrząstowice!

 Lista regionów i obiektów polecanych