Galeria - targi turystyczne chorzów

Gmina Łubniany

 

Gmina Łubniany położona jest w północno – wschodniej części województwa opolskiego, graniczy bezpośrednio z miastem wojewódzkim Opolem i zajmuje obszar 125 km². Gminę tworzy jedenaście sołectw, które zamieszkuje łącznie ok. 9400 osób. Walorem turystyczno – przyrodniczym terenu jest z pewnością fakt, iż część obszaru gminy znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Lasów Stobrawsko – Turawskich. Istotne jest również występowanie ok. 500 gatunków roślin objętych ścisłą ochroną. Warto również wspomnieć o pomniku przyrody znajdującym się w miejscowości Łubniany – w postaci cisa pospolitego z XIV w., którego obwód pnia wynosi 295 cm. Na terenie gminy Łubniany znajduje się także wiele obiektów kultu religijnego, na które składają się zabytkowe kościoły oraz kapliczki. Do najciekawszych, można zaliczyć kapliczkę „Studzionka” w miejscowości Dąbrówka Łubniańska, która została uwzględniona w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce”. Kaplica położona jest w lesie, pochodzi z XVIII w., w jej dolnej kondygnacji znajduje się zabudowana studnia, a woda z niej słynie z leczniczych właściwości. Należy także wspomnieć o drewnianym, zabytkowym Kościele pw. św. Barbary w miejscowości Kolanowice, który w dniu 1 kwietnia 1964 r. został wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na listę zabytków nieruchomych o charakterze sakralnym. Miłośników historii z pewnością zainteresuje wieża ciśnień oraz stacja kolejowa w miejscowości Jełowa. Obiekty zostały wzniesione najprawdopodobniej w czasie powstania szlaku kolejowego Namysłów – Opole w 1889 r.. Do cennych zabytków architektury świeckiej, można także zaliczyć murowano – drewniane spichlerze (lamusy) pochodzące z XVIII w., a znajdujące się w miejscowości Dąbrówka Łubniańska. Gmina Łubniany posiada wiele pięknych i wartych obejrzenia miejsc. To znakomite miejsce do odpoczynku, relaksu, ale także wycieczek oraz aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Dzięki licznym ofertom agroturystycznym, każdy znajdzie coś dla siebie, od przejazdów bryczką, konno, po spływy kajakowe, ogniska oraz wędkarstwo. Miłośnicy sportów mogą skorzystać z jednego z trzech boisk wielofunkcyjnych, boiska „Orlik”, a także z siłowni na świeżym powietrzu. Po wysiłku warto również zatrzymać się na tradycyjny śląski obiad, serwowany w restauracjach działających na terenie gminy. Zwolennicy długich spacerów z pewnością docenią ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną w miejscowości Dąbrówka Łubniańska, której często spotykanym elementem krajobrazu są wydmy. Trasa ma około 4,5 km i prowadzi przez tereny leśne oraz łąki. Mieszkańcy gminy słyną z gościnności oraz serdeczności. Wielu z nich słynie również z talentu rzemieślniczego, a także z rękodzieła artystycznego. Każda miejscowość gminy Łubniany ma w sobie coś wyjątkowego, dzięki czemu ma szanse spełnić wymagania każdego z przyjezdnych.

Opis zdjęć:
Kaplica – Studzionka w Dąbrówce Łubniańskiej – uwzględniona w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce”. Kaplica położona jest w lesie, pochodzi z XVIII w..
Gospodarstwo „Pod Piramidą” w Dąbrówce Łubniańskiej.
Ośrodek rekreacyjno - wypoczynkowy „Żwirek” w Luboszycach.
Kompleks boisk sportowych „Orlik”.
Kościół – Kolanowice – w dniu 1 kwietnia 1964 r. kościół pw. św. Barbary został wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na listę zabytków nieruchomych o charakterze sakralnym
Wieża Ciśnień oraz Stacja Kolejowa w Jełowej – w 1889 r. powstał szlak kolejowy Namysłów – Opole, który przebiegał przez miejscowość Jełowa. Najprawdopodobniej obiekty zostały wzniesione w tym samym czasie.
Stanica kajakowa w Kolanowicach – powstała przy korycie rzeki Mała Panew.
Rzeka Mała Panew – krajobraz nad rzeką w okolicach wsi Luboszyce.
Wydma przy ścieżce turystyczno – przyrodniczej – w miejscowości Dąbrówka Łubniańska.

 Lista regionów i obiektów polecanych