Galeria - targi turystyczne chorzów

Miasto Gostynin

 

Gostynin, to niezwykłe miejsce na mapie Polski – stolica ziemi gostynińskiej. Leży w województwie mazowieckim w odległości 120 km na zachód od Warszawy i 90 km na północ od Łodzi.
Miasto położone jest nad brzegiem rzek Skrwy Lewej i Osetnicy, wśród 60 jezior i wokół urokliwych lasów. Czyste środowisko naturalne oraz bogactwo fauny i flory tworzą sprzyjające warunki dla turystów szukających odpoczynku i relaksu poprzez kontakt z przyrodą. Część terenów leśnych miasta objęta jest ochroną w ramach Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego, a dla cennych stanowisk utworzono na terenie Gostynina trzy rezerwaty przyrody: Osetnica, Dybanka i Drzewce.

Tylko u nas:
- zamieszkasz w wyjątkowym Zamku o bogatej historii,
- poczujesz klimat urokliwego miasteczka położonego wokół niezwykłej przyrody,
- spędzisz czas w sposób aktywny.

Wybrane zabytki:

Zamek Gostyniński
Zdecydowanie największa atrakcja miasta. Powstał w drugiej połowie XIV wieku na skraju nadrzecznego stromego cypla. Pełnił funkcję obronną, mieszkalną, kultu religijnego oraz administracyjną. Od 2012 roku Zamek oferuje pokoje noclegowe, organizuje imprezy okolicznościowe oraz spotkania biznesowe. Dostępny jest również dla turystów.

Ratusz Miejski - budynek usytuowany jest w centrum miasta, zbudowany został w latach 1821-1824. Obecnie jest siedzibą władz samorządowych i stanowi wizytówkę miasta.

Budynek Urzędu Miasta zaprojektowany w 1895 r. z przeznaczeniem na szkołę. W okresie międzywojennym gmach był siedzibą Starostwa, a po wojnie władz miejskich. Obecnie siedziba Urzędu Miasta Gostynina i Gminy Gostynin.

Kaplica św. Jakuba powstała prawdopodobnie w tym samym czasie, co pierwszy gród w Gostyninie, czyli w XI wieku.
Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886.

Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki powstał w 1904 roku. Była to pierwsza szkoła średnia w Gostyninie. W czasie wojny zajęty przez Wermacht i przekształcony na szpital polowy żołnierzy niemieckich. Od 1945 r. funkcjonował ponownie, jako szkoła.

Gostynin aktywnie:

Atrakcyjnym elementem krajobrazu miasta są gostynińskie jeziora, które wraz z jeziorami gminy Gostynin tworzą Pojezierze Gostynińskie liczące około 60 jezior. Szczególnie polecane to: Białe, Bratoszewo i Sumino.

Okoliczne lasy pozwalają na obcowanie z niezwykłą przyrodą. Tereny gostynińskie obfitują w liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe.

Więcej na www.gostynin.pl

 Lista regionów i obiektów polecanych