Galeria - targi turystyczne chorzów

Świętochłowice

 

Gmina Świętochłowice jest położona w południowej części Wyżyny Śląskiej, usytuowana w centralnej części tzw. Konurbacji górnośląskiej (Subregionie Centralnym), oddalona 7 km od stolicy województwa śląskiego - Katowic. Gmina graniczy:
- od północy z Bytomiem,
- od zachodu i strony południowo-zachodniej z Rudą Śląską,
- od wschodu i strony południowo-wschodniej z Chorzowem.

Dużym atutem Świętochłowic jest korzystne położenie w samym centrum 2,5 milionowej konurbacji górnośląskiej. Świętochłowice posiadają dogodne połączenia komunikacyjne w postaci Drogowej Trasy Średnicowej, z autostradą A-4 jak i bezpośrednie z węzłami kolejowymi w Katowicach i Gliwicach oraz znajdują się w niewielkiej odległości od międzynarodowego portu lotniczego w Pyrzowicach.

Dostępność komunikacyjna terenów inwestycyjnych, status specjalnej strefy ekonomicznej, uregulowany stan prawny, wyposażenie w niezbędną infrastrukturę techniczną – to dodatkowe atuty czyniące ze Świętochłowic miejsce atrakcyjne dla inwestora. Tereny inwestycyjne w Świętochłowicach w 2014 roku zostały włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Świętochłowice zmieniają się nie tylko poprzez działania ekologiczne, ale również poprzez nowe inwestycje. Dumą miasta jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, gdzie na 32-hektarowym terenie czekają na gości liczne atrakcje: nowoczesny, ekologiczny basen, w którym woda /podgrzewana przez system kolektorów słonecznych/ filtrowana jest bez użycia środków chemicznych, korty do squash’a, wyciąg do wakeboardingu, przystań kajakowa. Otwarte w 2014 r. Muzeum Powstań Śląskich przyciąga rzesze zwiedzających. Wkrótce otwarte zostaną zrewitalizowane Wieże KWK Polska, którym nadano nowe funkcje społeczną i kulturalną.
W najbliższych planach inwestycyjnych miasta jest przebudowa stadionu w formule Partnerstwa Publiczno - Prywatnego na stadion wielofunkcyjny z możliwością organizowania zawodów ekstraligi żużlowej oraz budowa hali widowiskowo-sportowej.


Atrakcje Miasta:

Kompleks Skałka - operator udostępnia odkryty basen, boiska do squasha, sale do fitness, siłownie, saunę, park linowy, przystań kajakową oraz wakeboarding. Ponadto oprócz bieżącej działalności organizowane są imprezy o charakterze sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym.
Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka” znajduje się pierwszy w Polsce miejski, w pełni ekologiczny basen. Został on wykonany w technologii „stawu naturalnego”. Składa się z dwóch zbiorników eksploatowanych niezależnie jeden od drugiego. Pierwszy zbiornik: basen rekreacyjno-sportowy, w którym oprócz 4 torów do pływania (dł. 50 m; gł. 2,05 m) znajduje się strefa dla niepływających (gł. 1 m). Drugi zbiornik to system filtracyjny w formie stawu z częścią hydrobotaniczną z podwodną roślinnością oraz część z zatopionym kruszywem z roślinnością. Jest to pierwszy tego typu basen miejski w Polsce. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia wodna, której start znajduje się na wysokości 6.12 m ponad lustrem wody w basenie.


Muzeum Powstań Śląskich
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mieści się w budynku dawnej komendy Policji w Świętochłowicach przy ulicy Wiktora Polaka 1. W zrewitalizowanym obiekcie wg projektu braci Zillmanów utworzona została stała ekspozycja Muzeum Powstań Śląskich mająca nowoczesny, multimedialny charakter. Ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A. D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd można podziwiać posiedzenia sztabu.
Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami.
Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy.
Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

Wieże KWK Polska
Dwie wieże, będące symbolem górniczej przeszłości Świętochłowic, należały do struktur KWK „Polska”. Kopalnię budowano w latach 1870-73. Jej właścicielem był twórca imperium przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarck. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 1998 r. Wieża wyciągowa szybu I – basztowa powstała w 1908 r., zaś szybu II – kozłowa w latach 1889 do 1981. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Stanowią one jeden z ostatnich elementów górniczej przeszłości Świętochłowic i już dziś w opinii wielu ludzi są symbolem miasta.
Przedmiotem inwestycji jest rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne, edukacyjne, turystyczne i społeczne zabytkowych wież wyciągowych dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach wraz z budową zaplecza funkcji kulturalnej. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu wokół wież wyciągowych wraz z drogą dojazdową i parkingiem dla samochodów osobowych i autobusów oraz prace remontowe zabytkowych wież wyciągowych i budowę zaplecza funkcji kulturalnej. Wokół obiektu będą znajdować się strefy, które zostaną połączone ścieżką dydaktyczną w formie labiryntu. Będą one opowiadać o wodzie, ziemi, powietrzu, stali i drewnie.

 Lista regionów i obiektów polecanych