Galeria - targi turystyczne chorzów

Gmina Piaski

 

Gmina Piaski jest gminą miejsko-wiejską, jedną z największych gmin w Polsce (169 km2). Leży w województwie lubelskim, na południowy wschód od Lublina w powiecie świdnickim, w odległości 25 km od Lublina, przy drodze S 12 Piotrków Trybunalski (przez Lublin – Chełm) – Dorohusk, i S 17 Warszawa (przez Lublin – Zamość) – Hrebenne.
Gmina Piaski jest jedną z 11 Gmin leżących na Szlaku Jana III Sobieskiego w województwie lubelskim. W 2013 roku Gmina znalazła się w gronie laureatów Gminy Fair Play.
Gmina Piaski jest niezwykle malowniczą krainą geograficzną. Na jej krajobraz składają się pofałdowane pola, liczne lasy, a przede wszystkim przepiękna dolina rzeki Giełczew. Walory turystyczne gminy podnoszą również stawy w dolinie Sierotki, w bliskim sąsiedztwie miasta, liczne pomniki przyrody, użytki ekologiczne oraz rezerwat przyrody w Wierzchowiskach.
Gmina Piaski słynie z licznych zabytków, z których najważniejsze to:
- RUINY ZBORU KALWIŃSKIEGO „KOŚCIELEC” – znajdują się na wzgórzu w Piaskach, poza obrębem miejskiej zabudowy. Historia z nimi związana sięga roku 1644, kiedy to ówczesny właściciel miasta Adam Suchodolski zmienił wyznanie z ariańskiego na ewangelickie. Rok później zamknięto zbór ariański. W 1650 r. Suchodolski nadał przywilej ewangelikom augsburskim na założenie osobnego kościoła. Obecnie wyposażenie zboru przeniesiono do kościoła Świętej Trójcy w Lublinie.
- WIATRAK HOLENDER – położony jest w Piaskach przy ul. Gardzienickiej. Został zbudowany ok. 1884 roku w stylu holenderskim (stąd też jego nazwa).
- KIRKUT– cmentarz żydowski. Był miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez nazistów na mieszkańcach getta tranzytowego w Piaskach.
- ZESPÓŁ DWORSKO-PARKOWY W BRZEZICACH – powstał w XIX wieku w miejscu starszego dworu z XVI wieku. W skład zespołu wchodzą:
rozległy park krajobrazowy z XIX wieku z piękną aleją lipową, zaplecze gospodarcze z przełomu XIX i XX wieku, spośród którego na wymienienie zasługują przede wszystkim: kuchnia dworska, oranżeria i stajnia oraz folwark z przełomu XIX i XX wieku.
- ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W GARDZIENICACH PIERWSZYCH - znany przede wszystkim dzięki Ośrodkowi Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, wystawiającemu tu oryginalne spektakle, będące efektem nieustannych poszukiwań twórczych i warsztatów, ściągających do wsi nad Giełczewką miłośników teatru z wielu krajów świata. Ośrodek, kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego, zaadaptował na swą siedzibę oficynę. Na terenie zespołu znajduje się również Pałac.
- ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W WIERZCHOWISKACH - Najwspanialszym zabytkiem Wierzchowisk jest pałac zbudowany w 1879 r. Od 1995 roku jest własnością rodziny Cioczek z Lublina. W pałacu prowadzona jest restauracja oraz pole golfowe.

Z Gminy Piaski wywodzą się następujące osoby:

Antoni Norbert Patek (1811-1877) - założyciel firmy zegarmistrzowskiej „Patek, Czapek & Cie” („Patek, Czapek i Spółka”) w Genewie. Późniejszym współwłaścicielem firmy (w miejsce Czapka) został francuski zegarmistrz Adrien Philippe. Wśród znanych posiadaczy zegarków firmy byli królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Walt Disney.
- Włodzimierz Staniewski – ur. w 1950 roku w Bardzie Śląskim – polski reżyser, założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jest autorem międzynarodowych programów, twórcą autorskiej metody treningu aktorskiego, autorem wielu esejów teatralnych. Założył Akademię praktyk teatralnych Gardzienice.
- Andrzej Adam Zaorski - polski aktor i artysta kabaretowy, ur. w 1942 roku w Piaskach, występujący w telewizji, filmie, teatrze, radiu. W latach 1991-1993 współtworzył telewizyjny cykl Polskie Zoo, Występuje w powieści radiowej W Jezioranach.
- Karolina Michalczuk – najbardziej utytułowana polska pięściarka, mistrzyni świata amatorek, dwukrotna mistrzyni Europy, uczestniczka igrzysk olimpijskich w 2012 r. Ma na swoim koncie 13 złotych medali, ur. w 1979 roku w Brzezicach.
- Blanka Tichoruk – Miss Polski nastolatek 2014.

 Lista regionów i obiektów polecanych