Miasto Jelenia Góra

Miasto Jelenia Góra

Jelenia Góra – stolica Karkonoszy

Położona u podnóża Karkonoszy Jelenia Góra to miasto szczególne pod wieloma względami. Rzadko zdarza się aby miasto liczące nieco ponad 80 tys. mieszkańców było tak różnorodne. Aby było rozwiniętym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym, uzdrowiskowym i turystycznym jednocześnie, aby dając możliwości rozwoju przemysłu leżało na obszarze parku narodowego. Wszystko to jest możliwe właśnie w Jeleniej Górze, bo to miasto zieleni – górskich lasów, parków i łąk Kotliny Jeleniogórskiej. Można o niej śmiało powiedzieć, że jest „zieloną” Jelenią Górą.
Odwiedzając karkonoską stolicę musimy mieć świadomość, że w jej skład wchodzą trzy odrębne niegdyś miasta: historyczna Jelenia Góra ze starym miastem, Cieplice Śląskie – Zdrój jako część uzdrowiskowa oraz miasto Sobieszów. Nie można też zapomnieć o położonym w dolinie Wrzosówki Jagniątkowie – to już typowo górska osada, której granice sięgają głównego grzbietu Karkonoszy.
Do połączenia trzech miast i kilku wsi doszło w 1976 r. kiedy Jelenia Góra została stolicą województwa. Tak powstało miasto wyjątkowe o ponad dziewięćsetletniej tradycji, czego dowodzi napis na jeleniogórskim ratuszu Urbem Boleslaus Distortus struxit A. D. MCVIII, czyli Miasto zbudował Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Równie długą historię mają Callidus fons czyli ciepłe źródła w uzdrowisku Cieplice, które tym samym może być uznane za jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jest to obecnie jedyne uzdrowisko w kraju o profilu okulistycznym. Wód cieplickich używa się nie tylko do leczenia wzroku ale również do kąpieli w Termach Cieplickich.
Trzecią częścią miejską naszej stolicy jest Sobieszów z zamkiem Chojnik. Z zamkowej wieży rozciąga się panorama uważana za jedną z najpiękniejszych w całych Sudetach.
Każde miasto lubi chwalić się tym co ma najlepszego. W mieście pod Karkonoszami takich miejsc jest szczególnie wiele. O jeleniogórskiej kopalni diamentów słyszał zapewne każdy miłośnik szybownictwa. To właśnie nad Jelenią Górą szybownicy szczególnie często zdobywają diamenty do złotej odznaki szybowcowej. Znawcy szkła artystycznego znajdą tu największą taką kolekcję w Polsce. Zbiory szkła w Muzeum Karkonoskim to ponad 7 tys. eksponatów. Przyrodników zainteresują ogromne zbiory Muzeum Przyrodniczego w budynku dawnego klasztoru cystersów w Cieplicach liczące ponad 40 tys. obiektów przyrodniczych. Natomiast w willi Łąkowy Kamień, w najwyżej położonej części miasta, w Jagniątkowie, mieszkał laureat literackiej Nagrody Nobla – Gerhart Hauptmann. Dziś życie i twórczość pisarza prezentuje muzeum znajdujące się w jego domu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wszystkie jeleniogórskie muzea w swych salach ekspozycyjnych wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki, zachęcając do interaktywnego zwiedzania. Na tych wystawach nie można się nudzić.
Tradycjonaliści, w tym miłośnicy muzyki, powinni odwiedzić barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego nazywany również kościołem łaski. To tutaj znajduje się jeden z najlepszych instrumentów organowych w Polsce – 76 głosowe organy z 1727 r. Kościół stał się tym samym swoistą salą koncertową mogącą pomieścić w swych ławach nawet 4020 osób. Zasiadają w nich wierni i widzowie m.in. Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej Silesia Sonans. Ale na zewnątrz też wiele się dzieje. Od 1983 roku teatr w mieście pod Karkonoszami wychodzi na ulicę. Wykorzystując scenerię Starego Miasta i wielu zakątków Jeleniego Grodu Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zaprasza widzów na scenę uliczną. To jeden z najstarszych w Polsce tego typu festiwali. Inną uliczną imprezą, z której słynie Jelenia Góra jest Jarmark Staroci i Osobliwości. Organizowany jest od 1973 roku, zawsze w ostatni weekend września jako zwieńczenie cyklu wydarzeń Września Jeleniogórskiego. To jeden z największych tego typu jarmarków w Polsce, ściągający kolekcjonerów z całej Europy. Tym, co nie mają ochoty na zwiedzanie muzeów i udział w festiwalach polecamy wyjście w góry. Spora część miasta leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a rejon Sobieszowa i Jagniątkowa to jedne z najbardziej urokliwych części Karkonoszy. Może warto poszukać Wędrującego Kamienia w Czarnym Kotle Jagniątkowskim?
Natomiast dla tych, którzy nie mogą odwiedzić miasta mamy dobrą wiadomość – z naszymi produktami można spotkać się nawet siedząc w swoim domu. Jest bardzo prawdopodobne, że soczewki w używanych przez nas okularach wyprodukowała jeleniogórska firma JZO S.A. Używając maści na różne dolegliwości można korzystać z produktów Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa S.A. Rozsyłając codzienną korespondencję ze służbowej poczty elektronicznej być może zauważycie, że oprogramowanie do jej obsługi jest dziełem powstałej i działającej w Jeleniej Górze firmy CodeTwo. Leżąc wygodnie na łóżku kupionym w sieci IKEA zapewne nie spodziewacie się, że jego producentem jest jeleniogórska firma Zorka Sp. z o.o.
Gdy dojdziecie do wniosku, że jednak warto wybrać się do Jeleniej Góry, to pakując kanapki na drogę popatrzcie na pojemnik – to prawdopodobnie produkt firmy Jelenia Plast Sp. z o.o. A jak już wsiądziecie do swojego samochodu i ruszycie w drogę to pamiętajcie jeleniogórskim zakładzie koncernu Dräxlmaier Group, producencie wyposażenia samochodowego i instalacji elektrycznych. Wszystkie te przedsiębiorstwa z powodzeniem zainwestowały w Jeleniej Górze. Może warto również zainwestować w tak różnorodnym mieście u podnóża Karkonoszy? Zapraszamy.


Folder w PDF