Miasto Gorlice

Miasto Gorlice

Gorlice to malownicza miejscowość założona około 1355 r. przez Dersława Karwacjana, położona u bram Beskidu Niskiego.
Niezadeptany zakątek, pełen przyrodniczych perełek, cudów architektury, czy pamiątek po wydarzeniach, które na trwałe zapisały się na kartach historii. Miasto, jako niepisana stolica Beskidu Niskiego od wieków jest miejscem spotkań religii oraz kultur – polskiej, łemkowskiej, żydowskiej. Krajobraz kulturowy od zawsze malowany był różnorodnością, która wpłynęła na społeczność, ale także na układ urbanistyczny i architekturę miasta.

Ziemia gorlicka, prócz przyrodniczych i architektonicznych perełek, kryje również inny skarb – „czarne złoto”, czyli ropę naftową. W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych, a Gorlice stały się kolebką przemysłu naftowego. To tutaj zamieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca, wynalazca pierwszej na świecie lampy naftowej, która w 1854 r., rozświetliła skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych w Gorlicach. Pamiątką tego historycznego dnia jest kapliczka Jezusa Frasobliwego w dzielnicy Zawodzie, zlokalizowana dokładnie w miejscu, gdzie miało miejsce to przełomowe wydarzenie. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą wystawę pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu. W podróż po historii przemysłu naftowego zabierze nas wizyta w Skansenie Naftowym MAGDALENA, gdzie obejrzeć można autentyczną wieżę wiertniczą, zrekonstruowane „kopanki” ropy, maszyny i urządzenia do przeróbki i destylacji oraz wiele pamiątek po pionierach nafciarstwa.

Dynamiczny rozwój miasta przerwała I wojna światowa. 2 maja 1915 roku rozpoczęła się wielka ofensywa wojsk państw centralnych przeciwko armii rosyjskiej. Bitwa pod Gorlicami uznana została za jedną z największych na froncie wschodnim – poległo w niej ponad 20 tys. żołnierzy, a wyniku bombardowań artyleryjskich zniszczone zostało ponad 80% zabudowań. Przypominają o tym liczne, przepiękne w swej architekturze cmentarze wojenne, w tym nekropolia Nr 91, gdzie „na wiecznej warcie” spoczęło ponad 900 żołnierzy armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. Co roku, w weekend majowy na Ziemi Gorlickiej obchodzone są kolejne rocznice pamiętnej Bitwy z udziałem grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających fragmenty działań wojennych. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą ekspozycję pamiątek, w tym elementy uzbrojenia i umundurowania oraz interaktywną makietę i gabinet figur woskowych.

Gorlice to także atrakcyjna baza wypadowa na turystyczne szlaki Beskidu Niskiego i zabytkowych kościołów i cerkwi wpisanych na listę UNESCO. Na chętnych czekają trasy rowerowe, wyciągi narciarskie czy trasy biegowe. Dla spragnionych sportowych emocji Ziemia Gorlicka oferuje Weekend Naftowy, Bieg Sylwestrowy oraz samochodowy Wyścig Górski Magura Małastowska.
Miłośników muzyki elektronicznej przyciągnie międzynarodowy festiwal „AMBIENT”, a wielbicieli dobrej książki Festiwal im. Zygmunta Haupta. W pierwszych dniach maja miasto obchodzi też swoje imieniny, które obfitują w koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Beskid Niski ze swoją stolicą – Gorlicami, jest ostoją dla tych, którym czas płynie zbyt szybko, szukających wytchnienia na łonie natury, miłośników historii i sztuki, amatorów obcowania z nienaruszoną przyrodą. Jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie szukający spokoju odnajdą wytchnienie wśród dzikich beskidzkich szlaków, w cieniu drewnianych kościółków, kiwonów i przydrożnych kapliczek.