Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle jest OK!
Kiedyś miasto kolejarzy, dziś to silny ośrodek gospodarczy Polski, miasto chemii i sportu, posiadające piękną zabytkową architekturę sięgającą XIII w.
Na uwagę zasługuje w szczególności Muzeum Ziemi Kozielskiej. Nowa odsłona.
Obiekt oddano do użytku w 2019 r. Mieści się na wzgórzu zamkowym, w piwnicach dawnego zamku Piastów Kozielskich. W swojej konstrukcji przypomina namiastkę paryskiego Luwru, gdzie poprzez szklaną kopułę można oglądać pozostałości zamku piastowskiego z XIII wieku.
Znajdziecie tu repliki mundurów i broni sprzed setek lat, narzędzia używane w minionych epokach, średniowieczne przedmioty codziennego użytku, a także zabytki związane z Twierdzą Koźle. Centralnym punktem muzeum są pozostałości po najstarszym na Śląsku donżonie, murowanej wieży mieszkalno – obronnej, w której rezydował kasztelan, a później książęta kozielscy.
Kędzierzyn-Koźle posiada liczne walory krajobrazowe. To nadodrzańskie, zielone miasto, w którym lasy i parki zajmują znaczną jego cześć. Warto wybrać się na spacer alejkami parku na osiedlu Sławięcice, będącego niegdyś w posiadaniu książąt rodu Hohenlohe-Öhringen. Sporo tam starych okazów egzotycznych gatunków drzew oraz pomników przyrody. Zobaczyć można również zachowaną część ogrodowego pawilonu zwanego „Belwederem” oraz fragment bocznego wejścia do pałacu. Pamiątką wojennych zmagań są małe betonowe schrony bojowe, stojące wśród alejek i strzyżonych trawników. Cześć parku została w 2016 roku zmodernizowana i można poruszać się po niej nową alejką pieszo-rowerową. Zachęcamy zatem do zwiedzania zabytkowego parku na rowerze. Drugi obiekt parkowy to założone w połowie XIX wieku na obrzeżu istniejących niegdyś fortyfikacji Planty Miejskie. Planty stanowią układ zieleni wysokiej, otaczającej pierścieniem osiedle Stare Miasto, a swym przebiegiem odtwarzają linię umocnień dawnej twierdzy. W roku 2019 r. obszar parku został zrewitalizowany, a odwiedzający mogą poruszać się rowerem po nowych ścieżkach. Spacer po Plantach Miejskich polecamy szczególnie ze względu na występujące na jego terenie okazy drzew liściastych, zwłaszcza dębów szypułkowych, jesionów i klonów.

Miasto Mistrzów!

Kędzierzyn-Koźle, to także miasto sportu i aktywności. Co tygodniowy parkrun, cykliczne imprezy rowerowe i biegowe to tylko nieliczne z imprez sportowych organizowanych przez miasto, stowarzyszenia i kluby w mieście. Naszą wizytówką są osiągnięcia w lekkiej atletyce. Z miastem związani są triathlonistka Ewa Komander i parabadmintonista Bartłomiej Mróz, którzy z sukcesami startują w zawodach o randze międzynarodowej. Jeśli trzymać się zasady, że i w biznesie, i w sporcie liczą się wyniki, Kędzierzyn-Koźle zdecydowanie stoi na podium. Tym bardziej, że Kędzierzyn-Koźle to dumna historia siatkarskich mistrzów. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, wielokrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, w 2021 r. zwyciężyła w Lidze Mistrzów zdobywając tytuł najlepszej europejskiej drużyny w siatkówce męskiej. Osiągnięcie tym cenniejsze, że zdobyte dla polskiego klubu po 43 latach. Mówi się też o nas także jako o stolicy polskiej siatkówki, bo mamy niesamowitych i zaangażowanych kibiców.

Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości. Dla każdego z nas będą one inne. Najważniejsze, byśmy potrafili je odnaleźć i wykorzystać dla własnego rozwoju, spełniania marzeń, realizacji celów i zdobycia szczęścia. Zapraszamy!