Gorczański Park Narodowy Ośrodek Edukacyjny GPN

Gorczański Park Narodowy Ośrodek Edukacyjny GPN

Poręba Wielka 4 
34-735 Niedźwiedź,
tel. 18 33 17 944,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  

Gorce, góry w sercu Beskidów Zachodnich to wyjątkowy obszar, na którym zachowała się puszcza karpacka z rzadkimi w Polsce i Europie gatunkami zwierząt, takimi jak: wilk, ryś, orzeł przedni, głuszec i dzięcioł białogrzbiety. Ważnym elementem przyrody i krajobrazu Gorców są polany z półnaturalnymi ekosystemami, wzbogacającymi różnorodność biologiczną tej części Karpat. Przez 35 lat istnienia parku narodowego przyroda tego terenu została lepiej poznana, a dzięki skutecznej ochronie odzyskała wysoki stopień naturalności. W 2004 roku Gorce włączono do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, uznając tym samym, że przyroda tych gór ma znaczącą wartość dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy.

Edukacja jest jedną z form działalności parku narodowego wspomagającą ochronę przyrody. Misją Gorczańskiego Parku Narodowego w zakresie edukacji jest nie tylko pokazanie społeczeństwu, że Gorce wyróżniają się wartościami przyrodniczymi i kulturowymi, a park narodowy jest gwarantem ich lepszego poznania i zachowania, ale także wskazanie jak każdy mieszkaniec i turysta może chronić to wyjątkowe bogactwo.

W Gorczańskim Parku Narodowym działalność edukacyjna ma wiele form i kierowana jest do różnych grup odbiorców. Aktywne zajęcia, głównie prowadzone w terenie, mają uwrażliwić i zainteresować uczestników, a także zachęcić do własnych działań dla jej ochrony.

Ważną rolę w procesie edukacji zajmuje także działalność wydawnicza i wystawiennicza. Edukacja prowadzona jest w oparciu o dobrze wyposażone zaplecze stacjonarne w Ośrodku Edukacyjnym GPN i  terenowe: sieć znakowanych szlaków turystycznych, spacerowych oraz ścieżki edukacyjne.

Liczba uczestników imprez edukacyjnym z każdym rokiem wzrasta. Zmienia się także oferta edukacyjna, jest atrakcyjniejsza i coraz bardziej różnorodna.

www.gorcepn.pl/page,art,id,34,kategoria,Dzialalnosc_edukacyjna_GPN.html