Gmina Ochotnica Dolna przyjazna turystom

Gmina Ochotnica Dolna przyjazna turystom

Gmina Ochotnica Dolna leży w masywie Gorców, w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim. W skład gminy wchodzą 3 duże wsie, jednak administracyjnie podzielona jest ona na 4 sołectwa: Ochotnica Dolna, Ochotnica Dolna - Młynne, Ochotnica Górna, Tylmanowa. Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna traktowane są często jako jedna miejscowość i tym samym Ochotnica uchodzi za najdłuższych wsi w Polsce. W minionym roku Ochotnica świętowała 600-lecie istnienia.

Ze względu na swoje położenie oraz warunki geograficzne jest obszarem bardzo korzystnym dla rozwijania turystyki pieszej oraz rowerowej.

Obecnie, w oparciu o rozwój oferty turystycznej i rekreacyjnej oraz promocję nowego wizerunku gminy Ochotnica pragnie pokazać unikalne walory miejscowego środowiska naturalnego i zachęcić do wspólnego rozwoju turystyki aktywnej w Gorcach. Zachwyca ona bowiem łagodnymi kształtami, górskimi polanami i przepięknymi widokami m.in. na Tatry.

Gmina Ochotnica Dolna kusi krajobrazami, swoim regionalizmem, kulturą wołoską górali łuku Karpat, a ostatnio wieżami widokowymi, altanami i wytyczonymi szlakami do uprawiania turystyki pieszo-rowerowo-narciarskiej na długości 140 km. Projekt zrealizowany końcem 2015 roku (w rok) przyciąga do Ochotnicy coraz większą ilość turystów. Gmina Ochotnica Dolna staje się enklawą aktywnego wypoczynku w sercu Gorców. W ramach projektu pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”, który kosztował 3,6 mln złotych powstały:

  • Wieże widokowe – cztery wieże widokowe na szczytach Magurki (Ochotnica Górna), Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Koziarz (Tylmanowa), Wieże estetyką odwołują się do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Z nich roztacza się przepiękna panorama otaczającego krajobrazu. Dodatkowym elementem, stanowiącym wyposażenie wież widokowych, są kamery internetowe umieszczone na szczytach wież, z których obraz jest na bieżąco przekazywany na stronę internetową gminy Ochotnica Dolna - www.kamery.ochotnica.pl
  • Altany widokowe -  cztery zadaszone altany widokowe nawiązujące wyglądem do dawnych szałasów i kolib pasterskich wyposażone w wizualizacje obserwowanej panoramy. Ich dodatkowym zadaniem jest zapewnienie schronienia w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych. Altany znajdują się w Ochotnicy Górnej - Studzionki i Przełęcz Knurowska, Ochotnicy Dolnej – Osobiu Buciory oraz w Tylmanowej – na Polanie Niżne nad Kotetnicą.
  • Trasy pieszo-rowerowo-narciarskie - Tereny Gminy Ochotnica Dolna oraz gmin sąsiadujących świetnie nadają się też dla uprawiania turystyki pieszej, jak również coraz bardziej popularnej na tych terenach rowerowej. Sezon zimowy daje również możliwości odwiedzenia tych terenów amatorom turystyki narciarskiej (biegowej i turowej).
  • Odcinek pilotażowy Szlaku Kultury Wołoskiej - Wykonanie odcinka pilotażowego szlaku o długości 19,1 km to zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór otaczających Dolinę Ochotnicy. Jest on  jednym z najbogatszych w skali kraju pod względem czytelności i jakości krajobrazowej spuścizny archaicznej gospodarki, bazującej na dawnych tradycjach i zwyczajach wołoskich. Jest to wynikiem stosunkowo bardzo niedawnego porzucenia tradycyjnej gospodarki (nastąpiło to około 50 lat temu). Jednak mimo upływu czasu, sukcesji roślinnej, zarastania polan i pastwisk i zanikania materialnych śladów w postaci pasterskich kolib i samotniczych gospodarstw zarębiackich, pozostały wciąż jeszcze wyraźne ślady dawnych gospodarzy gór. Na szlak kierują tabliczki informacyjne. Jego przebieg to okolica Magurek.

Stąd, z Ochotnicy Górnej, pochodzi także znakomita polska kolarka szosowa – Kasia Niewiadoma, jeżdżąca w zawodowej grupie holenderskiej Rabobank Liv. Jazda po górach sprawia ogromną przyjemność, a wytrwałość i systematyczna praca skutkuje wywalczonymi czołowymi miejscami w Mistrzostwach Świata, Europy i Polski. Katarzyna Niewiadoma jest wizytówką gminy i autorytetem sportowym dla wielu młodych dziewcząt, które dzięki niej rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem żeńskim. Katarzyna Niewiadoma w kwietniu br. wygrała 41. edycję wyścigu kolarskiego Ronde van Gelderland w Holandii. To jej pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, a w sierpniu walczyła o olimpijski medal w Rio de Janeiro uzyskując szóstą lokatę w wyścigu ze startu wspólnego.

Co roku wzrasta ilość organizowanych na terenie Gminy imprez sportowo-kulturalnych, które przyciągają w Gorce coraz większe rzesze turystów. W bieżącym roku Gmina dla wzbogacenia oferty sportowej organizuje Maraton rowerowy MTB do 4 wież – będzie to ogromne trzydniowe przedsięwzięcie, które (mamy nadzieję) przyciągnie w Gorce rowerzystów amatorów wraz z rodzinami. Impreza ma stać się cykliczną wizytówką Gminy i zaplanowana została na 3 weekend sierpnia.