LGD Cieszyńska Kraina

LGD Cieszyńska Kraina

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina”
ul. Mickiewicza 9
43-430 Skoczów
tel/fax.033 487-49-42
www.cieszynskakraina.pl


Malownicze krajobrazy, folklor cieszyński i tradycje ekumenizmu, wyróżniają tereny wchodzące w skład Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Cieszyńska Kraina” na tle innych. Od 2008 roku Stowarzyszenie podejmuje wiele działań, które nie tylko dostarczają wiedzy o funduszach europejskich, ale przede wszystkim aktywizują mieszkańców.


Dwanaście podbeskidzkich gmin: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Szczyrk, Ustroń, Wisła i Zebrzydowice wchodzących w skład „Cieszyńskiej Krainy” zachęcają do odwiedzenia bogatego w unikatową przyrodę, tradycję i kulturę urokliwego zakątka.


Walory przyrodnicze i krajobrazowe powodują, że obszar ten jest wyjątkowy z punktu widzenia turystyki i wypoczynku. Przez tereny te biegną liczne trasy rowerowe min. Wiślańska Trasa Rowerowa, trasa Śladami Stroju Cieszyńskiego, szlak dziedzictwa kulturalno – przyrodniczego - Greenway, ścieżki przyrodnicze, ścieżki zdrowia oraz wiele innych.


Warto zwrócić uwagę na „Chlebową Chatę” w Górkach Małych, gdzie poznamy tradycyjną metodę wypieku chleba i wykonamy własnoręcznie podpłomyki. Będąc w okolicy nie zapomnijmy odwiedzić także bogate w wydarzenia kulturalne Muzeum Zofii Kossak. Wśród zabytków architektury godne polecenia są: skoczowski Rynek, barokowy ratusz w Strumieniu czy renesansowy pałac w Kończycach Małych, gdzie już od 20 lat co roku odbywa się festiwal muzyki wokalnej „Viva il Canto”. Na sportowo żyje Gmina Goleszów i Hażlach, przebiegają przez nie bowiem liczne trasy rowerowe, z kolei najodpowiedniejszym miejscem na podreperowanie zdrowia jest Gmina Dębowiec, ze względu na bogate w jod i brom wody solankowe. Przyrodniczą osobliwością Gminy Chybie jest Jezioro Goczałkowickie (objęte programem Natura 2000), miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków, co sprawia, że jest ono odwiedzane przez ornitologów z całej Polski. Nie można zapomnieć również o Ustroniu, mieście uzdrowiskowym oraz o Wiśle i Szczyrku, które są doskonałym miejscem do uprawniania sportów nie tylko zimowych. Z kolei Istebna, nazywana Trójwsią Beskidzką, stanowi centrum tradycyjnego rękodzieła, budownictwa drewnianego oraz pasterstwa. Każdy więc, kto jest miłośnikiem tradycji, kultury czy przyrody, znajdzie coś dla siebie w Cieszyńskiej Krainie.