Powiat Jeleniogórski

Powiat Jeleniogórski

ul. Kochanowskiego 10

58-500 Jelenia Góra

tel: 75 647 31 47, fax: 75 647 31 46

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.starostwo.jgora.pl

 

Planując letnie czy zimowe wakacje warto pomyśleć o Karkonoszach – górach zwanych Olbrzymimi.
Nasze zaproszenie kierujemy do ludzi szczególnie ceniących aktywny sposób spędzania czasu, miłośników przyrody, historii, ceniących nowe doświadczenia, dociekliwych podróżników i wędrowców.
Region jeleniogórski jest bogaty w niezwykłe krajobrazy, bujną przyrodę i nietuzinkowe zabytki. Położony u „bram Europy” jest także doskonałym miejscem wypadu do pobliskich miast i miasteczek Górnych Łużyc i Saksonii, a także do złotej Pragi.

Powiat jeleniogórski jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest tu ponad 600 km doskonale oznakowanych pieszych szlaków turystycznych. Przebiegają one po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz w niewielkiej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Ponad 500 km tras rowerowych w atrakcyjnych krajobrazowo miejscach powiatu jeleniogórskiego. Przygotowane są one zarówno dla miłośników spokojnej rekreacji jak i dla pasjonatów ekstremalnych przeżyć.
Bogata i różnorodna jest baza noclegowa powiatu jeleniogórskiego - w blisko 50.000 miejsc oferowany jest zróżnicowany standard "na każdą kieszeń". Powiat jeleniogórski to kraina gospodarstw agroturystycznych. Atrakcyjne ceny, ale przede wszystkim cisza i spokój otoczenia, wspaniałe krajobrazy oraz gościnność to najważniejsze cechy uroku wiejskiego odpoczynku w powiecie jeleniogórskim.
Powiat jeleniogórski to kraina pałaców, zamków i ogrodów. Ciekawostką są domy przysłupowe i obronne kościoły, a przy drogach spotykamy krzyże pokutne. Bardzo interesującym obiektem jest kościół Wang w Karpaczu. Jest on jedną z atrakcji Karkonoszy - pochodzi z XIII w. i został przywieziony z Norwegii. Jest budowlą w całości wykonaną z drewna.
W Wieży Rycerskiej w Siedlęcinie znajdują się unikatowe na skalę Europejską średniowieczne polichromie o tematyce świeckiej.
A jeżeli chcemy mieć to wszystko w „pigułce”, warto zajrzeć do Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska, który znajduje się w Kowarach.
Spacerkiem... Rowerem... Konno... Blisko historii... Dla zdrowia...Rodzinnie... to tylko hasła... warto jednak sprawdzić osobiście co się za nimi kryje...
Zapraszamy do odkrycia swoich Karkonoszy - krainy niezwykłej!

 Lista regionów i obiektów polecanych